08. feb. 2024 o 18:35
TASR, Koktejl

Žreb Ligy národov: Slováci spoznali súperov vo svojej skupine

placeholder
Futbalisti Slovenska spoznali súperov v skupine Ligy národov. (ilustračné foto)
Zdroj: Profimedia

Futbalisti Slovenska spoznali súperov v 1. skupine C-divízie Ligy národov.

Šport
08. feb. 2024 o 18:35
Žreb Ligy národov: Slováci spoznali súperov vo svojej skupine

Futbalisti Slovenska spoznali súperov v 1. skupine C-divízie Ligy národov.

Slovenská futbalová reprezentácia sa v 1. skupine C-divízie Ligy národov 2024/2025 stretne so Švédskom, Azerbajdžanom a Estónskom. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v Paríži, v ktorom figurovala v treťom výkonnostnom koši svojej divízie spolu so Severným Macedónskom, Severným Írskom a Cyprom. Na týchto súperov v štvorčlennej skupine tak s určitosťou nemohla naraziť.

V predošlých troch ročníkoch Ligy národov sa predstavilo Slovensko dvakrát v B-skupine. V uplynulej tretej edícii (ročník 2022/2023) obsadilo v C-divízii 3. miesto za Kazachstanom a Azerbajdžanom, na štvrtej priečke sa umiestnilo Bielorusko.

Obhajcovia trofeje zo Španielska budú hrať vo 4. skupine najsilnejšej A-divízie s Dánskom, Švajčiarskom a Srbskom. Finalista uplynulej edície Chorvátsko si zmeria sily s Portugalskom, Poľskom a Škótskom. Oba tímy figurovali v prvom koši elitnej divízie. V kvalitou nabitej 2. skupine „áčka“ si medzi sebou zmerajú sily až traja giganti - Taliansko, Belgicko a Francúzsko, ktorých doplnil Izrael.

Pre politické dôvody na seba nemohli naraziť v jednej skupine Arménsko a Azerbajdžan. Druhým obmedzením bolo, že vzhľadom na veľkú vzdialenosť nesmel mať Kazachstan v skupine viac ako jedného súpera zo štvorice Anglicko, Island, Írsko a Wales.

Nový ročník LN odštartuje zápasmi prvého kola 5.-7. septembra tohto roka, 2. kolo sa uskutoční 8.-10. septembra. Ďalšími termínmi sú 10.-12. a 13.-15. október, 14.-16. a 17.-19. november. Víťazi skupín si zabezpečia priamy postup, tímy na posledných miestach zostúpia o divíziu nižšie. Novou fázou v rámci ročníka bude play-off po odohratí zápasov skupinovej fázy, v ktorej sa stretnú tímy na druhých miestach B-divízie v dvojzápase s mužstvami na tretích priečkach A-divízie.

Podobným spôsobom na seba narazia tímy na tretích miestach „béčka“ a na druhých miestach „céčka“. Dva tímy spomedzi najhorších tímov zo štvrtých miest v C-divízii zostúpia o divíziu nižšie, naopak, dva najlepšie tímy z D-divízie sa presunú o divíziu vyššie. Zvyšné dva tímy zo štvrtých miest C-divízie sa stretnú v play-off s dvojicou tímov z druhých miest z „déčka“ (D-divízia má 6 tímov rozdelených do dvoch trojčlenných skupín).

Reakcie na žreb (zdroj: www.futbalsfz.sk):

Ján Kováčik, prezident Slovenského futbalového zväzu: „Na žrebe sa nedá vyberať. Ja si ani neželám, lebo aj želania sú dobré vtedy, keď ich aspoň sčasti môžeme ovplyvniť. Jedného súpera som si však neželal - Švédsko. A to z toho dôvodu, že ešte nedávno hralo v A-divízii a určite sa bude chcieť vrátiť na stratené pozície. Urobíme všetko pre to, aby sme sa dostali do B-divízie.“

Marek Hamšík, tímový manažér reprezentácie: „Žreb mohol byť horší aj lepší. Je to skupina, z ktorej sa určite dá postúpiť. Podľa mňa je Švédsko v tomto momente horšie ako Rumunsko, nemá fazónu a jeho štýl futbalu by nám mohol vyhovovať. Bude to náročné, Azerbajdžanu máme čo vracať z predošlej edície Ligy národov, Estónsko bude outsider.“