Podplukovník William Rankin je jedným z dvoch ľudí, ktorý odolal búrkovým mrakom a dožil sa toho, aby mohol vyrozprávať svoj neuveriteľný príbeh. Čo sa teda stane, ak uviaznete v oblakoch? Príbeh sa datuje k 26. júlu 1959, kedy Rankin s pilotom Herbertom Nolanom leteli na stíhačkách F-8 Crusader smerom k Južnej Karolíne. Boli si vedomí, že narazia na niekoľko impozantných búrkových mrakov a práve preto nad ne vystúpili až do výšky približne 14 300 metrov, uvádza portál IFLScience.
Mal omrzliny a nafúklo sa mu brucho
Počas letu nad prebiehajúcou búrkou Rankinov motor zaznamenal nevysvetliteľnú poruchu a zastavil sa. Problémom bola aj skutočnosť, že nemal pri sebe tlakový oblek. Muž nebol nadšený myšlienkou katapultovania do teploty -50 °C a vzduchu s takým malým množstvom kyslíka, že nemohol dýchať. Zakrátko si ale uvedomil, že nemá inú možnosť. Vo výške 14 300 metrov potiahol rukoväť a pripravil sa na príšerné vonkajšie podmienky.
Ihneď sa mu z očí a uší začala valiť krv, pretože okamžitá dekompresia z jeho kapsuly ustúpila vonkajšiemu tlaku. Okrem toho sa mu nafúklo aj brucho. Počas katapultovania tiež stratil rukavicu a jeho ruka začala v mrazivých teplotách podliehať omrzlinám. Rankin následne vstúpil do oblaku cumulonimbus, a to len s núdzovým kyslíkom a padákom, ktorý nebol navrhnutý na let v búrke. Toto sa udialo o 18:00. Následne nasadil barometer, ktorý mal automaticky uvoľniť padák vo chvíli, keď bude vo výške približne 3 048 metrov. Muž dúfal, že z búrky vyviazne skôr, ako sa udusí alebo zamrzne.
Rankin zostal v oblaku zmietanom silnými prúdmi vzduchu, ktoré spôsobujú extrémne počasie. Vedci vedia len veľmi málo o vnútornom fungovaní týchto búrkových oblakov, no stúpajúci horúci vzduch je viac než dostatočne silný na to, aby človeka pohadzoval zo strany na stranu. Okrem toho hrozilo, že sa k celému procesu pridajú krúpy a blesky. Zakrátko sa ale jeho padák rozvinul, čo viedlo Rankina k presvedčeniu, že sa nachádza vo výške 3 048 metrov, no mýlil sa.
Hrozilo, že sa utopí na oblohe
Silný tlak po chvíli spustil barometer a Rankin stúpal priamo nahor, pretože stúpavý prúd zachytil jeho padák. Tieto prúdy ho opakovane dvíhali smerom hore a následne dole. Medzitým sa vyhýbal úlomkom ľadu a zadržiaval dych, pretože vzduch bol tak nasýtený vodou, že by sa na oblohe mohol doslova utopiť. Búrka ho napokon pustila zo svojich pazúrov a pomaly klesal nadol, až kým nenarazil do stromu, pričom si pri páde udrel hlavu o kmeň. Pozrel na hodinky a všimol si, že ukazovali čas 18:40, čo znamená, že bol v oblaku celých 40 minút.
Rankin následne vyhľadal pomoc a skončil v nemocnici. Našťastie neutrpel žiadne závažné poranenia. Zomrel v roku 2009 vo veku 88 rokov a o svojom zážitku napísal knihu s názvom The Man Who Rode The Thunder. Dodnes je jedným z dvoch ľudí, ktorí prežili pobyt v oblakoch vďaka zmesi číreho šťastia a rýchleho uvažovania, keď pri voľnom páde do búrky nespustil padák.