Rusko začalo vlani vyrábať nový útočný dron s dlhým doletom, ktorý využíva čínske motory a súčiastky a ktorý nasadilo vo vojne na Ukrajine. S odvolaním sa na dva zdroje z európskej spravodajskej služby a zmluvné dokumenty o tom v piatok informovala tlačová agentúra Reuters.
Z informácií získaných agentúrou vyplýva, že bezpilotné lietadlá Garpija-A1 (Harpya) vyrábajú v závode IEMZ Kupol, dcérskej spoločnosti ruského štátneho zbrojárskeho koncernu Almaz-Antej. Od júla 2023 do júla 2024 ich mali vyprodukovať viac ako 2500.
Dron využívajúci čínsku technológiu má vzletovú hmotnosť menej ako 300 kilogramov a maximálny dolet 1500 kilometrov, uvádza sa vo výrobnej zmluve medzi spoločnosťou Kupol a ruským ministerstvom obrany. Sú tak podobné iránskym drohom Šáhid-136, ktoré Moskva používa na Ukrajine, napísal Reuters.
Dron Garpija "sa veľmi podobá na Šáhid", má však niekoľko odlišných častí, ako napríklad špecifický stabilizátor a motory Limbach L-550 E vyrábané v Číne, uviedla v stanovisku pre agentúru európska spravodajská služba. Zdroje z nej vzhľadom na citlivosť informácií žiadali o anonymitu pre seba i svoju tajnú službu.
IEMZ Kupol, Almaz-Antej ani ruské ministerstvo obrany nereagovali na žiadosti Reuters o vyjadrenie. Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Peking prísne kontroluje export tovaru s možným vojenským využitím vrátane dronov.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý týždeň vyzval Čínu, aby prestala podporovať vojnu Ruska na Ukrajine, a vyhlásil, že podpora Pekingu je významným faktorom pokračovania tohto konfliktu.