Slovenská spoločnosť naliehavo potrebuje upokojenie vášní a zmierenie. Občania nemôžu očakávať, že s tým prídu politici. Jediným riešením na zastavenie šírenia nenávisti je vnútorné rozhodnutie každého človeka, či sa nenávisťou nechá rozožierať alebo sa voči nej účinne postaví. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas svojho vystúpenia v parlamente so správou o stave republiky.
Poukázal tiež na to, že po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je atmosféra v spoločnosti ešte horšia a nebezpečnejšia. Vyzval na to, aby sme nespochybňovali rozhodnutia voličov len preto, že sa nám nepáčia. Obrátil sa aj na médiá a ich úlohu.
„Je zrejmé, že toľko potrebný pokoj nám neprinesú politici. Ak budeme čakať, že pokoj a slušnosť prídu na Slovensko akosi zhora, budeme, žiaľ, čakať márne,“ zdôraznila hlava štátu. „Buďme vďační každému jednému človeku, ktorý sa rozhodne svojím správaním, slovami, postojmi a hodnotami prispievať k upokojeniu a zmierneniu slovenskej spoločnosti,“ dodal.
Pellegrini odmieta urážanie ľudí za ich prejavený politický názor, nech už je akýkoľvek. „A nespochybňujme ani rozhodnutie voličov len preto, že sa nám práve nepáči,“ dodal. Považuje za desivé, aký stupeň tvrdosti a krutosti dosiahla atmosféra v slovenskej politike. Atmosféra v spoločnosti podľa neho dosiahla nebezpečnú hranicu, za ktorou je reálne ohrozené naše ďalšie spolunažívanie. Spoločnosť je dnes podľa neho politicky rozdelená ako nikdy predtým v histórii.
Prezident zároveň zdôraznil, že médiá majú obrovskú zodpovednosť za formovanie občanov a ich úloha je nesmierne dôležitá práve v čase sociálnych sietí. Obáva sa, že niektoré médiá rezignovali na svoju úlohou overovať si informácie.
„Každý môže do sveta odoslať pravdivú či nepravdivú informáciu a tu z môjho pohľadu novinári často zlyhávajú v pohľade, ako sa k takýmto informáciám či dezinformáciám majú postaviť,“ myslí si. Médiá musia byť podľa neho filtrom toho, čo je skutočne dôležité a pravdivé.
Prezident vyzval vládu, aby pripravila analýzu riadenia pandémie ochorenia COVID-19, ktorá odpovie na to, ktoré opatrenia mali zmysel a skutočne zachraňovali ľudské životy, a ktoré nariadenia boli zbytočné a skôr znepríjemňovali bežný život. „A potom treba otvorene povedať a pomenovať aj opatrenia, ktoré boli vyslovene škodlivé a mohli reálne prispieť k ďalšiemu ohrozovaniu ľudského zdravia, pomenovať ich preto, aby sme sa v budúcnosti takýchto krokov vedeli vyvarovať,“ zdôraznil.
„Bez takejto analýzy sa vláda namiesto objektívneho zhodnotenia dôsledkov vtedajšieho manažmentu pandémie vydáva cestou nebezpečného experimentu v podobe plošného odškodnenia všetkých, ktorí porušovali stanovené pravidlá,“ dodal. Je podľa neho nebezpečné, ak štát vyšle signál, že opatrenia dodržiavať netreba a že všetkých previnilcov je pripravený kedykoľvek odškodniť. Uviedol to v súvislosti so zákonom o tzv. covidových amnestiách, ktorý parlamentu vrátil na opätovné prerokovanie.