Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondelok zverejnila záznamy Federálnej agentúry pre vyšetrovanie (FBI) týkajúce sa sledovania bojovníka za práva Afroameričanov a laureáta Nobelovej ceny za mier Martina Luthera Kinga, Jr. Urobila tak napriek nesúhlasu jeho rodiny. Upozornila na to agentúra AP, informuje TASR.
Vláda dovedna zverejnila asi 200.000 strán záznamov, ktoré boli na základe rozhodnutia súdu od roku 1977 zapečatené. Kingova rodina vrátane jeho dvoch žijúcich detí, Martina III. a Bernice, bola o zverejnení dokumentov vopred informovaná. Vo vyhlásení označili prípad svojho otca za „úchvatnú verejnú kuriozitu na celé desaťročia“. Dvojica zdôraznila osobnú povahu tejto záležitosti a vyzvala, aby verejnosť „spisy vnímala v ich úplnom historickom kontexte“.
Proti zverejneniu záznamov bola aj skupina Southern Christian Leadership Conference (SCLC - Konferencia vedúcich južanských kresťanov), ktorú King založil. FBI podľa organizácie nezákonne sledovala Kinga a ďalších aktivistov za občianske práva, odpočúvala ich kancelárie a telefóny s cieľom zdiskreditovať ich.
King sa narodil 15. januára 1929 v Atlante. V 50. a 60. rokoch minulého storočia organizoval a viedol protestné pochody Afroameričanov za právo voliť, právo na prácu, za ukončenie rasovej segregácie a ďalšie základné občianske práva.
Väčšina práv a slobôd, ktoré Afroameričania požadovali, bola úspešne zakomponovaná do právneho poriadku USA prijatím zákona o občianskych právach z roku 1964 a zákona o volebnom práve z roku 1965.
King v roku 1964 dostal Nobelovu cenu za mier. Zastrelili ho 4. apríla 1968 v meste Memphis v americkom štáte Tennessee. Atentát spáchal James Earl Ray, ktorého zadržali dva mesiace po atentáte na letisku Heathrow v Londýne. Za vraždu Kinga ho odsúdili na 99 rokov väzenia, kde zomrel v roku 1998.