Istý lekár na TikToku vysvetlil, že ľudia by nemali používať mobilný telefón pred spaním z málo známeho dôvodu. Doktor Bing povedal, že to môže ovplyvniť váš mozog a zvýšiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Podrobnosti uviedol portál Mirror.
Scrollovanie na telefóne (sústavné prechádzanie si noviniek, pozn. red.) je v súčasnosti bežné v každej vekovej kategórii. Odborník povedal, že scrollovanie na telefóne po polnoci nie je ideálne, pretože môže viesť k tomu, že budete zaspávať dlhšie.
"Svetlo z telefónu a obsah, ktorý konzumujete, narúša váš prirodzený cyklus spánku a bdenia. Obrazovka, na ktorú sa pozeráte, vyžaruje modré svetlo, ktoré potláča tvorbu melatonínu a melatonín ako hormón signalizuje vášmu mozgu, že je čas na ukončenie činnosti a spánok. Štúdie ukázali, že aj krátke vystavenie modrému svetlu v noci môže oneskoriť uvoľňovanie melatonínu, čo sťažuje zaspávanie a znižuje celkovú kvalitu spánku. A nadčasovo to môže viesť k chronickej spánkovej deprivácii," ozrejmil lekár.
"Nejde však len o svetlo, ale aj o obsah, s ktorým sa na telefóne zaoberáte. Môže to byť vášnivé vlákno komentárov alebo šokujúce správy či vzrušujúce videá, ktoré stimulujú váš mozog a udržiavajú ho v pohotovosti v čase, keď by mal relaxovať. Táto hyperaktivita aktivuje váš sympatický nervový systém - alebo to, čo nazývame systém boja alebo úteku, ktorý zvyšuje váš srdcový tep a stresové hormóny, čím sa ešte viac sťaží zaspávanie," pokračoval vo vysvetlení.
Doktor Bing hovorí, že z tohto dôvodu by ste nikdy nemali "podceňovať účinky, ktoré má nedostatočný spánok na váš mozog, najmä ak ste mladí". "Zhoršuje vašu schopnosť konsolidovať spomienky, oslabuje vašu pozornosť a znižuje schopnosť riešiť problémy. Počas spánku sa váš mozog zbavuje všetkých toxínov vrátane beta amyloidu - proteínu, ktorý sa spája s Alzheimerovou chorobou," prezradil ďalej lekár.
Tieto toxíny sa podľa neho môžu v mozgu hromadiť, "čo môže v budúcnosti zvýšiť pravdepodobnosť zhoršenia kognitívnych funkcií. Aby ste tomu pomohli, odložte telefón aspoň hodinu pred spaním a pokúste sa vytvoriť si lepší režim, ktorý nebude zahŕňať obrazovky, napríklad čítanie knihy.