Naše telá niekedy vydávajú zvuky, nad ktorými nemáme žiadnu kontrolu. Existuje však 10 špecifických zvukov, ktoré indikujú zdravotný problém. Preto je dôležité vedieť, čo sa vám telo snaží povedať a napriek tomu, že niektoré zvuky sú menej znepokojujúce, pri určitých musíte okamžite navštíviť lekára, píše Mirror.
Keď počujete škvŕkanie v žalúdku, pravdepodobne sa domnievate, že ste hladný. Ako je však možné, že počujete tieto zvuky aj po tom, čo ste už jedli? Harvard Health hovorí, že škvŕkanie v žalúdku nasvedčuje tomu, že vaše črevá posúvajú tekutinu a jedlo cez váš tráviaci trakt, takže vaše črevo funguje správne. Ak sú však bežné zvuky žalúdka sprevádzané aj bolesťou, opuchom alebo horúčkou, môžete mať infekciu a je čas navštíviť svojho lekára.
2. Nočné lapanie po dychu
Chrápanie síce môže hnevať človeka, ktorý s vami zdieľa spálňu, no zvyčajne nepredstavuje zásadný problém. Avšak náhle lapanie po dychu alebo prerušenie dýchania môže znamenať, že máte spánkové apnoe. Známky toho, že máte túto spánkovú poruchu môžu zahŕňať pocit vyčerpania počas dňa napriek dobrému odpočinku, zhoršené sústredenie sa, alebo prebúdzanie s bolesťou hlavy. Tento stav môže tiež nasvedčovať, že vám hrozí vysoký krvný tlak, srdcové choroby, cukrovka 2. typu, depresia alebo mŕtvica.
3. Praskanie členkov a kolien
K praskaniu a pukaniu v kolenách a členkoch dochádza podľa riaditeľa športovej medicíny na Lekárskej univerzite v Južnej Karolíne Davida Geiera vtedy, keď kĺbové tekutiny vytvoria vzduchovú bublinu plynu, pretože sa na okamih ocitnú mimo svoju "trať". Ak však pociťujete bolesť, opuch alebo zaseknutie kĺbov, mali by ste navštíviť praktického lekára.
4. Pískanie v nose
Ak vám pri dýchaní píska v nose, zvyčajne to znamená, že máte nos upchatý a priestor na prúdenie vzduchu je zúžený. Ak sa však tieto zvuky začnú prejavovať bezprostredne po úraze alebo prílišnom "vŕtaní sa" v nose, môže to znamenať, že máte perforovanú nosnú priehradku a stojí za to navštíviť lekára.
5. Cvakajúca čeľusť
Podľa odborného asistenta na chirurgii Jamesa Van Essa môžu kliknutia a cvakania v čeľustnej kosti znamenať, že chrupavka v hornej alebo dolnej čeľusti je vykoľajená. Pokiaľ sa však vaša čeľusť nezasekne a môžete svoje ústa i naďalej otvárať i zatvárať, nie je dôvod na obavy. Aby pacienti predišli zhoršeniu symptómov, mali by sa vyhýbať žutiu žuvačiek a na noc zvážiť chránič čeľuste.
6. Zvonenie v ušiach
Ak trpíte zvonením alebo bzučaním v jednom alebo oboch ušiach, ktoré nepochádza z vonkajšieho zdroja, pravdepodobne ide o tinitus. Zvuky spôsobené týmto stavom môžu prichádzať a odchádzať alebo byť konštantné. Ak je zvonenie v ušiach pravidelné a ovplyvňuje váš spánok alebo koncentráciu, mohlo by to byť spôsobené infekciou ucha alebo tvorbou ušného mazu, či signalizovať stratu sluchu.
7. Búšenie srdca v ušiach
Závažným varovným signálom môže byť, ak zrazu začnete počuť, ako vám v ušiach bije srdce. Pulzujúci tinitus je spôsobený zmenou prietoku krvi v cievach, ku ktorému môže dôjsť, keď namáhavo cvičíte alebo keď ste tehotná, avšak môže tiež nasvedčovať, že máte závažnú anémiu alebo hyperaktívnu štítnu žľazu. Takéto zmeny v prietoku krvi môžu byť spôsobené kôrnatením tepien, vysokým krvným tlakom alebo nádormi v hlave a krku. Každému, kto trpí pulzujúcim tinnitom, sa odporúča návšteva lekára.
8. Pukanie v hrdle
Zvuk pukania v hrdle môže byť indikátorom neurologických ochorení, ako je Parkinsonova choroba, ktoré ovplyvňujú svalovú kontrolu. Profesor otolaryngológie Marshall Smith hovorí, že ak pri prehĺtaní pocítite kliknutia v hrdle, mali by ste navštíviť lekára.
9. Hlasná rana pri zaspávaní
Ak pri zaspávaní alebo prebúdzaní počujete hlasnú ranu, máte syndróm explodujúcej hlavy. Ľudia trpiaci týmto stavom hovoria, že počujú zvuky pripomínajúce prudké výbuchy, elektrický prúd, tlieskanie, ohňostroje alebo blesky. Tieto hrôzostrašné epizódy trvajú sekundu alebo dve, a podľa spánkovej štúdie technicky nepoškodzujú vaše zdravie.
10. Kašeľ a sipot
Zdá sa, že kašeľ a nádcha sú v zimných mesiacoch a dokonca aj v lete neustále prítomné. Ak sa pri kašli objaví sipot, môže to znamenať, že je čas navštíviť praktického lekára.