Šikana, rasizmus a výsmech boli bežnou súčasťou jeho školských dní. Nathan si však našiel vlastný spôsob obrany – humor, iróniu a otvorenosť. „Ak sa ti smejú, smej sa s nimi. Ale o jeden vtip múdrejšie,“ hovorí. Vďaka svojmu prístupu si postupne získal rešpekt nielen medzi rovesníkmi, ale aj v mediálnom priestore. Objavil sa v známych reality šou ako Survivor, Love Island či Clash of the Stars, no skutočný zmysel našiel v misii pomáhať deťom, ktoré dnes čelia tomu, čím si v minulosti prešiel on sám.
Strážca Tolerancie – misia, nie projekt
Keď v roku 2023 otriasla Slovenskom tragédia, pri ktorej si 15-ročný Roman z Parchovian vzal život skokom zo strechy školy po tom, čo na neho spolužiaci kričali „Skoč!“, Nathan vedel, že nemôže mlčať. Pridal sa k tímu Strážca Tolerancie a stal sa jeho hlavným ambasádorom.
Dnes je tvárou interaktívnej edukačno-umeleckej šou, ktorá namiesto moralizovania otvára deťom oči prostredníctvom zážitku. Vystupuje ako stand-up komik a s humorom im približuje, čo je šikana, ako vzniká a čo sa s ňou dá robiť. Večer sa jeho rola mení na moderátora diskusií s názvom Strážca zrkadiel, kde vedie dialóg s rodičmi, pedagógmi a odborníkmi.
„Nie som psychológ, ale viem, čo je bolesť. A viem, že keď ju pretavíš do pochopenia, môžeš zachrániť život,“ hovorí Nathan. „Pre mňa to už nie je o mojom príbehu. Je to o tom, aby ho už nikto iný nemusel zažiť,“ dodáva.
Hudba ako nositeľ emócie – Matúš Kolárovský (YAEL)
Emocionálnu hĺbku predstaveniam dodáva hudba Matúša Kolárovského, známeho pod umeleckým menom YAEL. Spevák, raper a autor originálnej hudby pre projekt Strážca Tolerancie tvorí skladby, ktoré nie sú priamo o šikane. Sú o pocitoch, ktoré šikana vyvoláva – o tichu, ktoré kričí, a o vnútornej bolesti, ktorú často nikto nevidí.
„Hudba tu nie je pozadie. Je to srdce. Je to forma pravdy. A spolu s Nathanom vytvárame priestor, kde sa deti neboja cítiť,“ vysvetľuje YAEL.
Fufu, najvernejší parťák
Hoci na javisku pôsobí Nathan ako extrovert, pokoj nachádza v tichu so svojím psom Fufu, ktorý ho často sprevádza aj na turné. „Fufu je môj liek. Aj keď nehovorí, chápe. A to je často viac, ako dokáže veľa ľudí,“ vysvetľuje. Príbeh o Fufovi využíva v mnohých predstaveniach ako príklad bezpodmienečného prijatia.
Spoločný cieľ: Prestať sa len prizerať
Nathan a tím Strážcu Tolerancie si dali za cieľ v priebehu štyroch rokov osobne osloviť viac ako 300 000 detí a tínedžerov na celom Slovensku. Ich nástrojmi sú divadlo, hudba, humor a úprimnosť. Všetko spája silný odkaz:
Nie si v tom sám. Pretože mlčať je niekedy nebezpečnejšie než kričať.
„Ak toto predstavenie zachráni čo i len jedno dieťa, malo to zmysel. A verím, že ich bude omnoho viac,“ uzatvára Nathan Christian.