Zaujímavosti
photo Foto
video Video
28. jan. 2024 o 20:00
izabela, Koktejl

Čo sa deje s mozgom, keď si po prebudení prezeráte sociálne siete? Varovanie neurologičky!

placeholder
Neurologička vysvetlila, čo sa deje s mozgom, keď hneď ráno idete na sociálne siete.
Zdroj: tiktok/@emonthebrain

Čo robiť namiesto prezerania sociálnych sietí?

Zaujímavosti
28. jan. 2024 o 20:00
Čo sa deje s mozgom, keď si po prebudení prezeráte sociálne siete? Varovanie neurologičky!

Čo robiť namiesto prezerania sociálnych sietí?

Je takmer samozrejmosťou u každého človeka siahnuť po smartfóne hneď po prebudení. Hoci sa vám môže páčiť ranné prezeranie, sledovanie najnovších meme a dychberúcich momentiek celebrít, nie je to dobré pre váš mozog, informuje o tom portál Metro.

Neurologička presne vysvetlila, čo sa deje s vaším mozgom, keď hneď ráno idete na sociálne siete. Emily McDonald, ktorá už roky skúma mozog a v súčasnosti pracuje na doktoráte z neurovedy, všetko vysvetlila v teraz už virálnom videu na TikToku. Na úvod sa podelila o praktického sprievodcu rôznymi typmi mozgových vĺn: Delta, Theta, Alfa, Beta a Gama.

Delta sú najpomalšie mozgové vlny spojené s hlbokým spánkom. Theta sa vyskytujú u malých detí a dospelých v stave ospalosti a Alfa sa spájajú s fyzickým a duševným uvoľnením. Mozgové vlny beta sa vyskytujú v oveľa bdelšej a forme vedomia, zatiaľ čo vlny gama vykazujú zvýšené vnímanie a odrážajú kognitívne procesy, riešenie problémov a učenie.

"Prvá vec, ktorú treba vedieť, je, že keď sa ráno zobudíme, naše mozgové vlny prechádzajú z Delta, Theta, Alfa a potom do Beta, keď sme viac bdelí a ostražití. Podľa vedeckých poznatkov prechádza váš mozog všetkými týmito typmi mozgových vĺn, kým sa dostane do štádia Beta, ale pri používaní sociálnych médií mozog tieto fázy preskočí," vysvetľuje.

"Ak si hneď ráno skontrolujete telefón, spôsobíte, že váš mozog prejde priamo do vysokých vĺn Beta a pripravíte sa na väčší stres počas zvyšku dňa. Kontrolovanie sociálnych médií hneď ráno tiež zvyšuje dopamín, no zároveň znižuje jeho základné úrovne, takže máte chuť kontrolovať sociálne médiá aj po zvyšok dňa," pokračuje.

Dopamín, takzvaný „hormón šťastia", sa často spája s činnosťami ako je sex alebo konzumácia jedla, a môže sa stať celkom návykovým. Príjemný pocit zažívame, keď sa ľuďom páčia naše príspevky na sociálnych sieťach. Dopamín nám síce môže navodiť pozitívnejší pocit, ale keď vaša základná hladina dopamínu klesne alebo príliš stúpne, môže to mať za následok zhoršenie vášho duševného zdravia, pretože sa spája so stavmi, ako je depresia.

Emily namiesto toho hovorí, že si ráno púšťa afirmácie, aby zvýšila aktivitu mozgových vĺn Theta a Alfa. To podľa nej zvyšuje našu schopnosť učiť sa a pamätať si veci.

Emily sa podelila o ďalšie kroky svojej rannej rutiny. Ranné cvičenie je kľúčové. Cvičenie zvyšuje dopamín, noradrenalín a endokanabinoidy, takže získate energiu, sústredenie, motiváciu a zlepšenie nálady na zvyšok dňa. Cvičenie tiež zvyšuje prietok krvi a kyslíka do mozgu, takže je to najlepší spôsob, ako sa prebudiť.

"Každé ráno si tiež do očí púšťam slnečné svetlo, ktoré reguluje môj cirkadiánny rytmus (biologické hodiny). Ak je vonku pochmúrne, robím si terapiu červeným svetlom," pokračuje.

A posledným krokom je meditácia. "Meditácia má rozsiahly zoznam zdravotných výhod, ako aj zlepšuje sústredenie a produktivitu," hovorí Emily. Ale hoci to všetko znie dobre, všetci vieme, že prestrihnúť šnúru, pokiaľ ide o návyk na sociálne médiá, sa ľahšie povie, ako urobí.