Americkému kardinálovi Robertovi Prevostovi sa zmenil život. Konkláve ho zvolilo v poradí za 267. pápeža katolíckej cirkvi. Zvolený pápež prijal meno Lev XIV. Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorí sa zamýšľajú nad tým, či pápež dostáva plat. Ako pripomína Daily Mail, Vatikán zabezpečuje pre hlavu rímskokatolíckej cirkvi všetko, čo potrebuje - od ubytovania cez stravu až po cestovanie, zdravotnú starostlivosť a bezpečnosť.
Pápež má nárok na mesačný plat vo výške 2500 eur. Zosnulý pápež František († 88) bol známy tým, že viedol pokorný a skromný život. Počas svojho pontifikátu aktívne odmietal akýkoľvek osobný príjem. Hlava cirkvi tradične býva v honosnom Apoštolskom paláci, no František sa rozhodol zostať v Dome svätej Marty, kde aj 21. apríla naposledy vydýchol.
Hoci nedostával mzdu, zďaleka nebol chudobný. Odhady čistého majetku Františka, ktorý zahŕňal prístup k pápežskému majetku a službám financovaným Vatikánom, sa pohyboval okolo 14 miliónov eur. Mal tiež prístup k vozovému parku, oficiálnym rezidenciám a možnosť venovať štedré dary na charitu.
Najmenší suverénny štát na svete získava peniaze z kombinácie darov, výnosov z investícií, príjmov z cestovného ruchu a Vatikánskych múzeí. Mohlo by sa zdať, že Vatikán nemá hlboko do vrecka, avšak finančná situácia nie je stabilná. V roku 2023 vykázal závratný prevádzkový deficit 83 miliónov eur, čo vyvolalo u pápeža Františka obavy o dlhodobú udržateľnosť dôchodkového fondu pre vatikánskych zamestnancov.
V reakcii na pretrvávajúce finančné problémy, ktoré ešte zhoršila pandémia, František v roku 2021 zaviedol rozsiahle zníženie platov. Kardinálom, ktorí predtým zarábali 4000 až 5500 eur mesačne, znížil plat o 10 %. Biskupi teraz berú mesačne približne 3000 eur, zatiaľ čo radoví kňazi v Ríme v priemere 1200 eur. Mnísi a mníšky, ktorí často skladajú sľuby chudoby, vo všeobecnosti nedostávajú žiadny plat, pokiaľ nezastávajú administratívne funkcie v rámci cirkvi.