23.03.2023 05:51
TASR, Koktejl

Princ William urobil zásadný krok: Neohlásená návšteva u našich susedov

placeholder
Britský princ William pricestoval na neohlásenú návštevu Poľska.
Zdroj: TASR/AP

Ukázal sa veľmi blízko Slovenska.

Zahraničné promi
23.03.2023 05:51
Princ William urobil zásadný krok: Neohlásená návšteva u našich susedov

Ukázal sa veľmi blízko Slovenska.

Britský princ William v stredu pricestoval na neohlásenú návštevu Poľska, aby tak vyjadril podporu Poliakom, ktorí pomáhajú utečencom z Ukrajiny, i ukrajinskej armáde bojujúcej proti ruskej agresii. TASR správu prevzala z agentúry AP. Následník britského trónu navštívil britské a poľské jednotky v meste Rzeszów na juhovýchode Poľska. Práve Rzeszów sa stal centrom dodávok vojenskej a humanitárnej pomoci určenej pre Ukrajinu.

"Chcel som sem prísť osobne, aby som sa poďakoval za všetko, čo robíte, že všetkých ochraňujete a dávate pozor na to, čo sa deje," povedal William príslušníkom ozbrojených síl. Dodal, že britské jednotky "robia naozaj dôležitú prácu a doma majú plnú podporu".

Britský princ následne priletel do Varšavy, kde navštívil centrum pre utečencov z Ukrajiny. V príhovore vyzdvihol najmä vzťahy medzi Poľskom a Britániou a ich spoluprácu v pomoci Ukrajine. "Chcem tiež vzdať hold inšpirujúcej ľudskosti poľského národa... Otvorili ste svoje srdcia aj domovy," uviedol William.

Agentúra AP pripomína, že Británia je jedným z najvýraznejších podporovateľov posilnenia východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO). Británia vyslala jednotky do Poľska aj pobaltských štátov a poskytla Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 2,3 miliardy libier (2,6 miliardy eur). Zaviazala sa tiež, že Kyjevu pošle i humanitárnu pomoc v hodnote 220 miliónov libier (248 miliónov eur). Britský princ sa vo štvrtok stretne i s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a mladými Ukrajincami, ktorí v Poľsku študujú.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.