Na prvý pohľad nevinné video odhalilo nenápadný príznak začínajúceho zákerného ochorenia u športovca menom Eric Brunner (38). Lekári mu neskôr diagnostikovali amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS), ktorá patrí k najčastejším formám ochorenia motorického neurónu, informoval portál Daily Mail. Teraz je odkázaný na pomoc druhých, pričom sa dokáže pohybovať len s pomocou vozíka.
Prvé príznaky
Eric z americkej Philadelphie bol zarytým športovcom, ktorý pred rokmi behal takmer každý deň. V roku 2020 sa však u neho objavili zvláštne príznaky, ktoré zachytila na video jeho partnerka Allie. Na záberoch, ktoré uverejnila na svojom instagramovom profile, je vidieť, ako sa vtedy 32-ročný Eric snaží cvičiť. Jeho pokus ale nebol úspešný, pretože nedokázal skoordinovať svoje ruky a nohy.
Hoci je vo videu badať, že sa na jeho nešikovnosti obaja smejú, ukázalo sa, že išlo o prvý príznak zákernej ALS, ktorú Ericovi diagnostikovali o niekoľko týždňov neskôr. "Rehotala som sa, pretože som si myslela, že to robí schválne. Netušila som, že som ho natočila len dva mesiace pred diagnózou," vysvetlila v príspevku, ktorý si pozrelo viac ako 2,4 milióna ľudí.
Ako sa toto ochorenie prejavuje?
ALS je ochorenie, ktoré je najčastejšou formou ochorenia motorického neurónu. Spôsobuje ochabnutie svalov a u pacientov postupne zhoršuje schopnosť pohybovať sa, hovoriť a dokonca aj jesť. Medzi prvé príznaky tohto stavu patria zášklby a svalové kŕče, ktoré sú sprevádzané slabosťou, bľabotaním a nečakaným úbytkom hmotnosti.
Odborníci upozorňujú, že toto ochorenie je v súčasnosti nevyliečiteľné. Priemerná dĺžka života sa pohybuje na rozmedzí dva až päť rokov od objavenia sa príznakov. Presná príčina ALS nie je známa, ale výskumy poukazujú na komplexnú súhru genetiky, faktorov životného prostredia či životného štýlu.
Ericovi diagnostikovali ALS po tom, čo vyhľadal lekársku pomoc kvôli slabosti rúk a strate koordinácie. Na svojom vlastnom profile na Instagrame súčasný maliar, ktorý je teraz odkázaný na pohyb na invalidnom vozíku, odhalil svoje umelecké diela vytvorené pomocou digitálneho sochárstva, technológie sledovania očí a 3D tlače.
"Niektoré dni sú ťažšie ako iné. Niekedy sa zdá, že vás to môže zlomiť, ale práve to posilňuje môj zámer bojovať za všetkých, ktorí čelia ALS," vysvetlil v jednom z príspevkov.