14. máj. 2024 o 18:13
žani, TASR, Koktejl

Rana pre slovenské umenie: Zomrela diva, ktorú poznali aj vo svete

placeholder
Zomrela svetoznáma slovenská operná diva Ľubica Rybárska (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Už spieva v umeleckom nebi.

Domáce promi
14. máj. 2024 o 18:13
Rana pre slovenské umenie: Zomrela diva, ktorú poznali aj vo svete

Už spieva v umeleckom nebi.

Zomrela svetoznáma slovenská operná diva Ľubica Rybárska. Smutnú správu priniesla RTVS. Pôsobila ako sólistka opery Slovenského národného divadla. Okrem toho bolo i pedagogička na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

"Priatelia, kamaráti, známi, dnes v tento pekný slnečný májový deň náš svet potichu a pokojne opustila moja mama Ľubica Rybárska. Zbohom maminka! Ďakujeme ti za všetko a nezabudneme na tvoju lásku a neopakovateľný anjelský hlas. Dávaj tam na nás zhora pozor. Raz príde deň, kedy sa znovu stretneme," napísal syn opernej divy Martin Gigac.

Ľubica Rybárska sa narodila 13. júla 1958 v Martine. Spev vyštudovala na Konzervatóriu v Žiline v roku 1979. V roku 1983 absolvovala štúdium na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Už počas štúdia debutovala ako Katrena v opere Eugena Suchoňa Krútňava a predstavila sa aj ako Rusalka v rovnomennej opere Antonína Dvořáka.

V rokoch 1983-2013 bola členkou súboru Opery Slovenského národného divadla (SND), kde ako sólistka naštudovala celý rad postáv sopránového repertoáru. V roku 1988 sa vo Filadelfii (USA) stala víťazkou Medzinárodnej speváckej súťaže Luciana Pavarottiho.

Vtedy sa jej kariéra začala prudko rozvíjať, najmä pozvaním k spolupráci do filadelfskej opery, kde v apríli 1989 spoločne s Pavarottim účinkovali v predstaveniach Verdiho opery Luisa Miller. Týmto sa jej otvorila cesta na významné svetové operné scény v Zürichu, Paríži, Madride, Mníchove, Turíne, Ríme. Výpočet všetkých medzinárodných úspechov Ľubice Rybárskej je veľmi dlhý.

Z jej repertoára sú najznámejšie Katrena v Suchoňovej Krútňave, Santuzza v Mascagniho Sedliackej cti, Abigail vo Verdiho opere Nabucco, Rusalka a Cudzia kňažná v Dvořákovej Rusalke, Líza v Čajkovského Pikovej dáme, Leonora vo Verdiho Trubadúrovi, Alžbeta vo Verdiho Donovi Carlosovi, Floria Tosca v Pucciniho Tosce, Lady Macbeth vo Verdiho Macbethovi alebo Amélia vo Verdiho Maškarnom bále. Ľubica Rybárska dosiahla úspechy aj ako koncertná umelkyňa.