Odborníčka varovala pred nečakanými príznakmi, ktoré sa môžu objaviť na vašej tvári. Ako informoval portál, zamerala sa najmä na niekoľko farbených zmien, pričom odhalila, čo môžu rôzne odtiene napovedať o vašom zdraví. Kedy by ste teda mali vyhľadať pomoc lekára?
Odborníčka Niamh McMillan, vedúca jedného z reťazcov farmaceutickej spoločnosti Superdrug, odhalila, že hoci blednutie tváre môže naznačovať viacero závažných ochorení. Upozornila, že tento stav môže byť príznakom anémie, pri ktorej vaše telo neprodukuje dostatok červených krviniek na účinný prenos kyslíka. "Často ju sprevádzajú symptómy, ako je únava, závraty a pocit omdlenia," uviedla s tým, že človek trpiaci anémiou by mal podstúpiť krvný test a začať brať železo.
McMillan tiež varovala, že náhle vyblednutie pokožky môže byť aj znakom nízkeho krvného tlaku, dehydratácie alebo reakcie na určitý šok. "Hoci tento stav môže byť dočasný, pretrvávajúce prípady by mal skontrolovať školený odborník," dodala.
Začervenaná pokožka
Červenanie tváre je často úplne normálne, pretože je dôsledkom fyzickej aktivity či pocitu, pri ktorom sa človek dostáva do rozpakov. McMillan však vysvetľuje, že ak tento príznak pretrváva dlhšiu dobu, môže naznačovať kožné ochorenie, ako je rosacea, alebo dokonca vysoký krvný tlak. "Ak začervenanie sprevádzajú príznaky, ako je silné búšenie srdca alebo dýchavičnosť, môže to naznačovať stav zvaný karcinoidný syndróm, ktorý si vyžaduje okamžitú pozornosť," vysvetlila.
Zelená pokožka
Ak vaša tvár niekedy nadobudne zelený odtieň, vo väčšine prípadov to nie je dobré znamenie. "Tento príznak môže súvisieť s nevoľnosťou, často spôsobenou náhlym pohybom, úzkosťou alebo vírusovou infekciou," podotkla McMillan.
Podľa odborníčky sa tiež môže stať, že sa váš zelený odtieň zmení na modro-šedo-zelený. Upozornila, že by to mohlo naznačovať pokles hladiny kyslíka v organizme a súvisieť so stavom známym ako cyanóza, ktorý sa môže vyskytnúť v dôsledku ťažkostí s dýchaním alebo určitých ochorení srdca a pľúc.
Žltá pokožka
Ak si všimnete na vašej pokožke alebo v očiach žltý odtieň, môže to znamenať, že sa u vás objavila žltačka. Odborníci tvrdia, že tento stav vzniká vtedy, keď pečeň nie je schopná spracovať bilirubín, žltú odpadovú látku produkovanú pri rozpade červených krviniek, ktorá je z tela vylučovaná ako súčasť žlče. "Môže to byť spôsobené buď príliš veľkým rozpadom červených krviniek, alebo poškodením pečene," povedala McMillan s tým, že pacienti by si mali dávať aj na príznaky, ako tmavý moč, bledá stolica a časté svrbenie.