Doktorka Daria Sadovská, nefrologička (odborníčka na obličky), tvrdí, že chodenie na toaletu s dlhými rozpustenými vlasmi môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku vyrážok kvôli baktériám v stolici.
"Môže to spôsobiť vyrážky a podráždenie, ktoré sa najčastejšie objavuje na čele. Keď ste na toalete, všetky baktérie sa zo stolice šíria do kúpeľne a hneď na vaše vlasy. Keď máte vlasy spustené, trú sa o pokožku a tak sa všetky baktérie prenášajú na tvár," povedala vo videu na TikToku.
Tento menej známy poznatok odomkol nový strach medzi ostatnými, ktorí nemali ani potuchy, že je niečo také možné. "Som taká šťastná, keď moji pacienti vedia o týchto jednoduchých radách a neničia si zdravie," napísala pod teraz už virálne video.
Vyrážky vznikajú, keď sa póry pokožky upchajú olejom, baktériami, odumretými kožnými bunkami a nečistotami, preto je každodenné čistenie pokožky nevyhnutné, aby sa predišlo ich vzniku.
Tvrdenia doktorky Sadovskej vyvolali u tisícov ľudí nedôveru. "Toto sa vymyká spod kontroly," povedala jedna. "Dievča, ja mám stredne dlhé vlasy, ako ich mám mať vypnuté hore," pýtala sa ďalšia.
Niektorí dermatológovia však jej perspektívu popierajú a tvrdia, že predstavuje len malé riziko. Doktor Joshua Zeichner, docent dermatológie, je jedným z nich. "Teoreticky, ak sa dlhší čas namáhate na toalete a mastné vlasy sa trú o tvár... môže to prispieť k zablokovaniu pórov. Neexistuje však žiadne väčšie riziko, či už sedíte na toalete alebo na gauči a pozeráte televíziu s vlasmi spustenými a prekrývajúcimi tvár," povedal pre Huff Post.
Okrem tohto kúpeľňového zlozvyku doktorka Sadovská tiež odporučila nikdy nepoužívať lufu, nenechávať si v kúpeľni holiaci strojček a vyhýbať sa čisteniu zubov po pleťovej rutine. Lufa je všeobecne známa ako živná pôda pre baktérie a holiace strojčeky by sa mali uchovávať na suchom mieste, aby nezhrdzaveli. Pred aplikáciou starostlivosti o pleť by ste si tiež mali vyčistiť zuby, aby ste zabránili tomu, že na vašej tvári budú číhať baktérie.