21. máj. 2024 o 11:16
TASR, Koktejl

Vážne správy v sýrskej prezidentskej rodine: Prvá dáma má akútnu leukémiu

placeholder
Asma Asadová, sýrsky prezident Bašar Asad, vtedajší prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou v roku 2009 v Bratislave.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Bojuje so zákerným ochorením.

Zahraničná politika
21. máj. 2024 o 11:16
Vážne správy v sýrskej prezidentskej rodine: Prvá dáma má akútnu leukémiu

Bojuje so zákerným ochorením.

Asme Asadovej, manželke sýrskeho prezidenta Bašára Asada, diagnostikovali leukémiu, uviedol v utorok tamojší prezidentský úrad. TASR informuje podľa agentúry Reuters a AFP. "Prvej dáme Asme Asadovej bola diagnostikovaná akútna myeloidná leukémia," uvádza sa vo vyhlásení.

Asma Asadová (48) pred piatimi rokmi oznámila, že sa úspešne zotavila z rakoviny prsníka. V súvislosti s novou diagnózou sa podrobí špeciálnemu liečeniu, ktoré si bude vyžadovať jej izoláciu, nebude preto vystupovať na verejnosti.

Odkedy v roku 2011 vypukla vojna v Sýrii, Asadová, ktorá sa narodila v Británii, prevzala v krajine verejnú úlohu vo vedení charitatívnych aktivít a schôdzok s rodinami padlých vojakov, stala sa však nenávidenou zo strany opozície, píše Reuters.

Stojí na čele rozsiahlej mimovládnej organizácie Syria Trust for Development. Vlani sa po boku svojho manžela zúčastnila na návšteve Spojených arabských emirátov (SAE), čo bola jej prvá známa oficiálna zahraničná cesta od roku 2011.