Améby, nazývané aj meňavky, neprežijú vo vode, ktorá je adekvátne chlórovaná a pri jej čistení sú dodržiavané hygienické štandardy. V súvislosti s úmrtím chlapca v dôsledku nakazenia sa nebezpečnou amébou Naegleria fowleri to v TASR TV konštatovala lekárka Etela Janeková.
Upozornila, že kúpaliská musia hygienické štandardy dodržiavať a sú pravidelne kontrolované. Na kúpalisku v Štúrove sa napokon výskyt tejto améby nepotvrdil, a preto by podľa Janekovej bolo vhodné dohľadať epidemiologickú cestu pacienta, ako sa k infekcii dostal.
„Na Slovensku bolo ochorenie spôsobené touto meňavkou diagnostikované prvýkrát a je veľmi dôležité, aby sa zistilo, ako k tej infekcii došlo. Aby sme vedeli, čoho sa vystríhať, kde sa táto infekcia mohla vyskytnúť a či sa vôbec vyskytla na Slovensku,“ konštatovala s tým, že k infekcii pacienta mohlo prísť aj inde. Meňavkou Naegleria fowleri sa podľa nej pacient môže nakaziť pri vdýchnutí infikovanej vody.
Dodala, že sa v súvislosti so spomínaným prípadom stretla aj s informáciami, podľa ktorých chlórovanie vody takúto meňavku nezlikviduje. „Pravdepodobne vznikli mylné informácie preto, že si to niektorí zmýlili s entamoebami, ktoré spôsobujú črevné ochorenia a tam chlórovanie nestačí,“ zhodnotila. Pripomenula, že na črevné ochorenia spôsobené meňavkou existujú dostupné lieky, ktoré predpíše lekár.
Ako vysvetlila, v prípade Naegleria fowleri ide o termostabilnú meňavku, ktorá sa vyskytuje v bahnitej pôde, teplých jazierkach, môže sa vyskytnúť v horúcich prameňoch, prípadne v riekach, ktoré majú nízku hladinu a slabý tok. „Výskyt tejto infekcie je raritný nielen u nás, ale na celom svete. Prvýkrát ju potvrdili v Austrálii v roku 1965, potom v USA a v Afrike,“ vysvetlila Janeková.
Podľa lekárky sa ľudia nemusia obávať navštevovať kúpaliská. Upozornila však, že aj v domácich podmienkach pri bazénoch a vírivkách treba dbať na hygienu. „Každý výrobca vírivky alebo bazénu má odporúčanie, aké má byť zastúpenie chlóru vo vode a naozaj to treba dodržiavať,“ zdôraznila.
Lekárka upozornila, že améby (nielen Naegleria fowleri, pozn. TASR) sa môžu vyskytovať aj v akváriách a konvičkách na vyplachovanie nosa. „Keď si ľudia vymieňajú vodu v akváriách, nie je vhodné ťahať ju ústami cez hadičku,“ povedala. Kanvičky na nos treba podľa nej po každom použití dôkladne dezinfikovať. Nestačí konvičku poriadne vysušiť. „Améba má schopnosť dostať sa do formy cysty a prežije. Keď dostane vhodnú pôdu a dostane sa k nej voda, okamžite sa premení na inú formu,“ vysvetlila.
V prípade nakazenia Naegleria fowleri sú u pacienta príznaky podobné zápalu mozgových blán – veľká bolesť hlavy, vysoká teplota, zvracanie, stuhnutá šija. Inkubačná doba trvá jeden až 14 dní. Aj preto podľa lekárky trvali niektoré vyšetrenia na zistenie améby dlhšie.