20. jún. 2024 o 17:00
Miloš Audi, Koktejl

Pozor na závažné ochorenie! Dva príznaky rakoviny, ktoré môžete pozorovať aj na rukách

placeholder
Dva príznaky rakoviny, ktoré môžete pozorovať aj na rukách. (ilustračné foto)
Zdroj: istock.com

Na čo si treba dávať pozor?

Zaujímavosti
20. jún. 2024 o 17:00
Pozor na závažné ochorenie! Dva príznaky rakoviny, ktoré môžete pozorovať aj na rukách

Na čo si treba dávať pozor?

Rakovina je závažné ochorenie, ktoré sa prejavuje na rôznych častiach tela, pričom pri skorších štádiách je ho veľmi ťažké rozpoznať. Existuje však oblasť, ktorá by vám s odhaľovaním tohto zdravotného problému mohla pomôcť. Ako informoval portál LADBible, stačí pozorovať prsty na rukách, pretože tie podľa odborníkov dokážu napovedať veľmi veľa o vašom stave.

Ruky vedia o vašom zdraví napovedať veľa.
Ruky vedia o vašom zdraví napovedať veľa.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Zmena tvaru prstov

Ruky sú časťami tela, ktoré dokážu ukrývať niekoľko tajomstiev nielen o vašom živote a minulosti, ale aj o vašom zdraví. To potvrdzujú aj odborníci, ktorí odhalili až dva možné príznaky rakoviny, ktoré by vám ruky spoločne s prstami mohli naznačovať.

Prvým indikátorom je stav, ktorý sa nazýva "paličkové prsty". Vznikajú dôsledkom rozšírenia rôznych chorôb týkajúcich sa najmä pľúc a srdca, pričom pri ňom dochádza k určitým zmenám tvaru vašich prstov. Tento stav sprevádza bolesť kĺbov, abnormálny rast kože či hypertrofická osteoartropatia a môže naznačovať rakovinu pľúc a mezotelióm (vzácne nádorové ochorenie pohrudnice).

Paličkové prsty.
Paličkové prsty.
Zdroj: Ann McGrath / @ Wikimedia Commons

Ľahké tvorenie modrín

Ak chcete zistiť, či trpíte týmto stavom, môžete vyskúšať takzvaný "test Schamrothovým oknom", pri ktorom držíte protiľahlý prst z každej ruky proti sebe necht k nechtu. Cieľom je zistiť, či ste schopní vidieť v tvare diamantu. Ak sa vám to nepodarí, môže to predstavovať problém, pretože to naznačuje zväčšenie prstov.

Druhým príznakom, na ktorý si treba dávať pozor, sú ľahko pomliaždené prsty. Hoci sa často stáva, že sa nám na rukách tvoria otlaky či zranenia, pri tomto stave ide o nadmerné poškodenie. Ľahká tvorba modrín je totiž jedným z najčastejších príznakov rakoviny krvi, ako je napríklad leukémia. Takže ak ich uvidíte na svojich rukách a nepamätáte si, že ste sa niekde buchli, môže to naznačovať problémy s krvou.

Pozor na neznáme modriny.
Pozor na neznáme modriny.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Včasné varovné signály sú kľúčové pre odhalenie a liečbu rakoviny. Preto je dôležité, aby ste vedeli, čo máte na sebe pozorovať. Môžete tak totiž včas odhaliť nepriaznivý stav a navštíviť vášho lekára, čo vám môže zachrániť život.