21. máj. 2024 o 13:43
TASR, Koktejl

Zemetrasenia v okolí Neapola: V oblasti platí už jedenásť rokov žltý výstražný stupeň

placeholder
Okolím Neapola otriaslo niekoľko zemetrasení.
Zdroj: TASR/ANSA

Mnohí miestni obyvatelia sa sťažovali na chaos.

Zahraničné správy
21. máj. 2024 o 13:43
Zemetrasenia v okolí Neapola: V oblasti platí už jedenásť rokov žltý výstražný stupeň

Mnohí miestni obyvatelia sa sťažovali na chaos.

V dôsledku zemetrasení, ktoré v noci na utorok zaznamenali v oblasti sopečnej kaldery Campi Flegrei (Flegrejské polia) neďaleko Neapola, úrady v meste Pozzuoli evakuovali z 13 domov 39 rodín. Preventívne bude evakuovaných aj 140 väzenkýň v tamojšej ženskej väznici, informuje TASR na základe správy agentúry ANSA.

Väznica je jednou z budov, ktoré utrpeli menšie škody v podobe trhlín v stenách a či odpadnutia kusov muriva. Väzenkyne dočasne premiestnia do iných zariadení v regióne. V športovom centre v štvrti Monterusciello v meste Pozzuoli úrady zriadili recepciu, kde cez noc prespalo 80 vystrašených obyvateľov, zatiaľ čo ďalší nocovali v autách.

Napriek tomu sa mnohí miestni obyvatelia sťažovali na chaos, ktorý nasledoval po tzv. zemetrasnom roji, počas ktorého bolo od pondelka večera zaznamenaných približne 160 otrasov vrátane jedného s magnitúdou 4,4, najsilnejšieho za posledných 40 rokov. V Pozzuoli a ďalších mestách v oblasti budú v utorok školy preventívne zatvorené.

V oblasti Flegrejských polí ležiacich západne od Neapola platí už jedenásť rokov žltý výstražný stupeň. Zvýšená seizmická aktivita je pravdepodobne spojená s javom známym ako bradyseizmus, keď zemský povrch pomaly stúpa alebo klesá v závislosti od cyklu, spôsobeného plnením alebo vyprázdňovaním podzemných magmatických komôr.