15. dec. 2023 o 17:00
NK, Koktejl

Hviezda seriálu oznámila zničujúcu správu: Rakovina pľúc! Nikdy som nefajčila

placeholder
Obľúbenej herečke diagnostikovali rakovinu pľúc.
Zdroj: instagram/katemicucci

Hviezda zdokumentovala svoj boj s chorobou.

Zaujímavosti
15. dec. 2023 o 17:00
Hviezda seriálu oznámila zničujúcu správu: Rakovina pľúc! Nikdy som nefajčila

Hviezda zdokumentovala svoj boj s chorobou.

43-ročná herečka Kate Micucci, ktorá v seriáli Teória veľkého tresku v rokoch 2013 - 2017 v ôsmich epizódach stvárnila Rajovu lásku Lucy, v sobotu na TikToku zdokumentovala svoje zotavovanie po úspešnej operácii na odstránenie zákernej choroby, infromoval Daily Mail.

"Hej všetci, toto nie je TikTok, ale Sick Tok. Som v nemocnici, ale je to preto, že som včera podstúpila operáciu rakoviny pľúc. Zachytili ju veľmi skoro," uviedla, zatiaľ čo ležala na nemocničnom lôžku.

"Je to naozaj zvláštne, pretože som nikdy v živote nefajčila, takže ehm, viete, bolo to prekvapenie. Ale zjavne sa to stáva, a tak najlepšia správa je, že to zachytili skoro, dostali to von, som v poriadku. Bol to trochu úlet a budem sa asi pár týždňov hýbať pomaly, ale potom sa k tomu vrátim. Prečo stále hovorím... 'lebo som na drogách!'" pokračovala.

Prezradila tiež, ako jej rakovinu prvýkrát diagnostikovali.

"V krvnom obraze mi vyšla jedna hodnota veľmi vysoká. Tak som išla k obvodnému lekárovi, ktorý mi urobil niekoľko vyšetrení. Vyšetril mi srdce a tam si všimol škvrnu v pľúcach," opísala.

Kate Micucci v seriáli Teória veľkého tresku v rokoch stvárnila Rajovu lásku Lucy.
Kate Micucci v seriáli Teória veľkého tresku v rokoch stvárnila Rajovu lásku Lucy.
Zdroj: instagram/katemicucci

Rakovina pľúc je hlavnou príčinou úmrtí na rakovinu v USA. Odhaliť ju je možné pomocou počítačovej tomografie (CT). Postihne počas života jedného zo šiestich ľudí a ročne kvôli nej v USA príde o život viac ako 127 000 ľudí. V nedávnej správe ACS sa zistilo, že mladé ženy trpia rakovinou pľúc častejšie ako muži.

V 80. rokoch 20. storočia bola pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia u mužov takmer dvakrát vyššia ako u žien, čo bolo spôsobené vyššou mierou fajčenia a vystavením nebezpečným látkam, ako je napríklad azbest. S klesajúcou spotrebou cigariet a bezpečnostnými predpismi sa však tento trend obrátil a v súčasnosti je u mladých žien a žien v strednom veku diagnostikovaná táto choroba častejšie ako u mužov.

V roku 1992 pripadalo na 100 000 ľudí približne 65 nových prípadov rakoviny pľúc, v roku 2019 sa ich počet znížil na približne 42. Napriek tomuto pokroku sa objavujú rozdiely medzi pohlaviami, pričom u žien vo veku 35 až 54 rokov sa rakovina pľúc diagnostikuje častejšie ako u mužov v rovnakej vekovej skupine.

Fajčenie cigariet zostáva hlavnou príčinou rakoviny pľúc, a hoci došlo k obrovskému poklesu celkovej miery fajčenia, ženy prestávajú fajčiť pomalšie. Podľa pohlavia zomrie každý rok na rakovinu pľúc približne 67 000 mužov v porovnaní s 59 910 ženami.