Na podporu slovenskej kultúry sa vo štvrtok v Bratislave konal pochod z Námestia SNP na Námestie Slobody. Protest vyvrcholil Koncertom za budúcnosť kultúry. Na pódiu vystúpili Pavol Habera, Michael Kocáb s Karpatskými chrbátmi, Vec, Puding pani Elvisovej a ďalší. V úvode sa ľuďom prihovorili Martin Huba, Rebeka Poláková a Robert Roth.
Najprekvapivejším rečníkom bol Habera, ktorý spomenul, že naposledy verejne vystúpil na námestí ešte v roku 1989. "Nie som veľmi spevák, ktorý chodí po námestiach, ale v tejto chvíli cítim, že byť tu je veľmi dôležité," uviedla jedna z najvýraznejších tvárí slovenskej kultúry.
"Kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa. Tieto dva atribúty ovplyvňujú akékoľvek oblasti nášho života. Pokiaľ nefunguje vzdelanosť, nemôže fungovať nič iné a akonáhle začnú do kultúry hovoriť ľudia a budú sa ju snažiť usmerniť podľa svojich chúťok a divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to nemôže fungovať a národ má problém. My ako národ máme v tejto chvíli dosť veľký problém," upozornil.
Kritikou nešetril ani v otázke politickej situácie. Podľa jeho názoru sú aktuálne výzvy dôsledkom chýb z minulosti. "Je to, samozrejme, aj náš prúser, že máme tento problém. Keby sme dokázali presvedčiť veľké množstvo ľudí pri minulých voľbách, tak sme tu dnes nemuseli byť a nemuseli sme riešiť tieto veci," vyhlásil na proteste.
V závere vyzval k trpezlivosti a komunikácii. "Pokojne a trpezlivo vysvetľujme našim kamarátom, rodinám, priateľom aj tým ľuďom, ktorých nepoznáme, o čo vlastne ide a čo nás čaká, ak to nebude fungovať," apeloval na prítomných spevák. "Nechceme sa predsa vracať k minulosti. Nechcem, aby mi niekto zakazoval dlhé vlasy," zažartoval nakoniec.
Požiadavky Kultúrneho štrajku
Slovenská kultúrna pochodeň sa svojím protestným plameňom hlási k požiadavkám Kultúrneho štrajku. Požaduje odborné a kompetentné riadenie rezortu kultúry, okamžité zastavenie ideologicky motivovanej cenzúry a finančnú stabilizáciu sektora.
Platforma Otvorená kultúra 17. novembra spustila akciu Slovenská kultúrna pochodeň a symbolická pochodeň sa prenášala z Humenného do Bratislavy. Protestnú akciu vo štvrtok podporili aj členovia Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave.