Kým v niektorých krajinách zavládne pravá jar, iné sa budú musieť vysporiadať s potenciálne nebezpečným a nepriaznivým počasím. V pondelok 20. marca nastala jarná rovnodennosť, a preto tím medzinárodných expertov spoločnosti AccuWeather zverejnil podrobnosti o tom, aké bude nadchádzajúce jarné obdobie v Európe.
Meteorológovia tvrdia, že od konca marca do začiatku júna bude v Európe prevládať studený vzduch, vo východných oblastiach bude mierne počasie, na juhu budú miestami prevládať búrky a na niektorých miestach sa čoskoro vyskytne aj nepriaznivé počasie.
Hoci sa jar všeobecne spája s príchodom teplejších dní, marec môže ešte stále priniesť zimné počasie vrátane výdatných snehových zrážok. Časť Spojeného kráľovstva, Škandinávie a alpskej oblasti pravdepodobne ukončí marec s vyšším úhrnom snehových zrážok, zatiaľ čo mnohé iné časti kontinentu sa budú pohybovať blízko historického priemeru alebo pod ním.
Poveternostný jav nazývaný náhle stratosférické oteplenie zohral veľkú úlohu pri vytváraní chladných podmienok vo veľkej časti severnej Európy v prvej polovici marca. Každých niekoľko rokov je táto udalosť vyvolaná poruchou vo vyšších vrstvách zemskej atmosféry, kde sa nachádza polárny vír, vysvetľujú odborníci.
Polárny vír je pás studených, silných západných vetrov, ktoré cirkulujú okolo polárnych oblastí Zeme. Niekedy môžu tieto pásma dočasne zoslabnúť, v dôsledku čoho studený vzduch, ktorý predtým vír zadržiaval, veľmi rýchlo zostupuje zo stratosféry na povrch. Keď však dôjde k narušeniu, spôsobí to prudký nárast úrovne teploty v stratosfére, odtiaľ pochádza názov tohto javu.
Chladné podmienky a aktívny charakter počasia, ktoré sa začiatkom marca vyvinuli v severnej Európe, nakoniec začiatkom jari prejdú do miernejšieho a pokojnejšieho počasia.
Búrky a jarné dažde
Predpokladaný nárast jarných zrážok v južných a stredných oblastiach vyvolávajú u prognostikov obavy z hrozby povodní v lokalitách, ako je Taliansko a Balkán. Jarné dažde a zrážky môžu byť vítané v celom alpskom regióne, aby pomohli doplniť zásobníky a hladiny riek, ktoré vznikli v dôsledku podpriemerných zimných zrážok. Predpovede hovoria, že snehová pokrývka vo väčšine švajčiarskych, rakúskych a talianskych Álp je o 60 - 70 % nižšia, ako je typické pre začiatok marca.
Keďže vplyv náhleho stratosférického oteplenia v severozápadnej Európe do konca marca postupne ustane, nad regiónom môže prevziať kontrolu trend vysokého tlaku vzduchu, ktorý podporí suchšie a teplejšie podmienky.