Svetoví vedci hlásia slabnutie prúdenia v Atlantiku. Aby toho nebolo málo, má k nemu dochádzať rýchlejšie, než pôvodne predpokladali. Pre Európu to znamená oslabenie morských prúdov, ktoré môže priniesť citeľné ochladenie - najmä v zimných mesiacoch, upozorňujú experti v časopise Nature.
Centrom výmeny tepelne odlišných prúdov je v Atlantickom oceáne aj Golfský prúd, ktorý teraz slabne a smeruje ku kolapsu. Za oslabovanie môže roztápanie ľadovcov v arktickej oblasti.
"V nasledujúcom storočí by mohla byť cirkulácia o 33 % slabšia v porovnaní s jej ľudskou činnosťou nenarušeným stavom. Také oslabene Atlantickej meridionálnej cirkulácie by podstatne ovplyvnilo klímu a ekosystémy," varujú odborníci, ktorí stoja za štúdiou v časopise. Pri súčasnom tempe roztápania ľadovcov by k tomu mohlo dôjsť už v roku 2040, čo je o dvadsať rokov skôr, než sa predpokladalo.
V Európe by to podľa webu Earth.com prinieslo silné ochladenie, najmä v zime. Prúdenie totiž Európu ohrieva. Obrovskú úlohu v správaní systému morskej cirkulácie zohrá topenie ľadovcov na východe Grónska.
Ľadovcová voda, ktorá tečie do severného Atlantiku, tam riedi povrchové vody, čo vedie ku vzniku spodných prúdov a tie k spomaleniu atlantickej cirkulácie. Tento vývoj ale stále možno zvrátiť, ak ľudstvo výrazne obmedzí emisie skleníkových plynov, globálne otepľovanie a zastaví tým topenie ľadovcov.