03. apr. 2024 o 18:00
lv, Koktejl

Mama zdieľa srdcervúci príbeh svojho dievčatka: Plač a pľuzgiere po nevinnom geste dospelého!

placeholder
Bezmocná mama sa podelila o bolesť svojho dieťaťa (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Teraz varuje rodičov pred nebezpečenstvom.

Zaujímavosti
03. apr. 2024 o 18:00
Mama zdieľa srdcervúci príbeh svojho dievčatka: Plač a pľuzgiere po nevinnom geste dospelého!

Teraz varuje rodičov pred nebezpečenstvom.

Mamička Leah Green sa podelila o príbeh svojho dievčatka, ktoré skončilo pokryté pľuzgierovými oparmi a vredmi na perách, na vnútornej strane úst a na jazyku. Jej 21-mesačnú dcéru pobozkal na pery dospelý, ktorý na ňu preniesol vírus, píše web The Sun. „Počúvajte a poučte sa z mojej priamej skúsenosti, prečo by ste nemali bozkávať bábätká ani deti, najmä ak nie sú vaše!!!“ povedala k situácii nahnevaná mama.

„Keď mala Sadie približne 21 mesiacov, dospelý ju pobozkal na pery a preniesol na ňu strašný vírus oparu. Na perách sa jej urobili dve malé vyrážky, potom jej vyskočila teplota na 39 stupňov. V priebehu niekoľkých hodín sa jej vriedky rozšírili po celej tvári a v ústach sa jej vytvorili biele škvrny, ktoré sa zmenili na príšernú hnisavú hmotu, ktorá bola najmä za zubami," opisuje mamička.

Pri najmenšom dotyku pľuzgiere krvácali a maličká kričala od bolesti. To znamenalo, že nemohla jesť ani piť, čo malo za následok úbytok hmotnosti a dehydratáciu. "Bola úplne nešťastná a štyri dni v kuse sa mi lepila na bok! Išli sme k doktorovi, aby jej dal krém na škvrny na perách. Boli to veľmi, veľmi dlhé 3 týždne, takže dúfam, že šírením osvety pomôžem ľuďom," dodala Leah.

"Prosím, prosím, prosím, NEBOZKÁVAJTE ani nedovoľte, aby niekto bozkával vaše deti. Nezáleží na tom, kto to je. Alebo či sa urazí. Radšej zraňte ich city a chráňte svoje deti," upozornila mamička na záver.

Vírus herpes simplex, ktorý spôsobuje opary aj genitálne vredy u dospelých, je vysoko nákazlivý. Opary sa šíria blízkym kontaktom, napríklad bozkávaním, a môžu sa prenášať prostredníctvom spoločných predmetov, napríklad príboru.

„Opary sú nákazlivé od okamihu, keď prvýkrát pocítite mravčenie alebo iné príznaky vzniku oparu, až do úplného zahojenia oparu. Hojenie oparu trvá dlho a je veľmi nákazlivé, najmä keď pľuzgiere prasknú," uvádza britská Národná zdravotná služba NHS.

Keď dieťa dostane opar prvýkrát, pľuzgiere sa môžu šíriť cez ústa a ďasná. Môže sa objaviť horúčka, bolesť hrdla, podráždenosť a slinenie. U dospelých sa vírus herpesu šíri aj orálnym sexom. Vírus herpesu zostáva v tele po zvyšok života a spôsobuje opakujúce sa ataky. Mnohí ľudia s ním žijú bez toho, aby sa u nich niekedy prejavili príznaky. Herpes môže byť nebezpečný najmä pre novorodencov, pretože si ešte nevybudovali imunitný systém.