21. máj. 2024 o 12:00
krsk, TASR, Koktejl

Návštevníkov chorvátskeho letoviska čaká šok: Šialené, koľko zaplatíte za kávu!

placeholder
Dovolenka na chorvátskom ostrove Hvar patrí medzi finančne náročnejšie.
Zdroj: iStock

Nová letná sezóna prináša aj nové ceny.

Cestovanie
21. máj. 2024 o 12:00
Návštevníkov chorvátskeho letoviska čaká šok: Šialené, koľko zaplatíte za kávu!

Nová letná sezóna prináša aj nové ceny.

Letná sezóna sa vďaka priaznivému počasiu už pomaly rozbieha, preto sa chorvátsky portál Net.hr rozhodol urobiť prieskum cien jednej z najobľúbenejších položiek u domácich i dovolenkárov - kávy. Minuloročné a tohtoročné ceny sa opäť líšia!

Medzi prvými letoviskami s vyššími cenami je ostrov Hvar. Za obľúbený nápoj ste vlani vo februári dali 22 HRK (2,92 eura), počas sezóny v obľúbenej kaviarni bola cena kávy 4,10 eura.

Tento rok sa to zvyšuje, a tak najnovší účet z Hvaru ukazuje, že v týchto dňoch je cena kávy v kaviarni na hvarskom nábreží 4,50 eura. Platí to pri výbere veľkého espressa.

Slováci plánujú najčastejšie dovolenku pri mori

Top destináciami tohto roka sú pre európskych cestovateľov Taliansko, Grécko a Španielsko. Obyvatelia Slovenska plánujú dovolenku najmä pri mori, pričom si ako svoju cieľovú destináciu plánujú zvoliť Chorvátsko. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu európskej banky Revolut, ktorý sa uskutočnil na vzorke 15 000 respondentov vrátane 1000 ľudí na Slovensku.

Tretina opýtaných zo Slovenska plánuje dovolenkovať na Slovensku a 42 % plánuje dovolenku v zahraničí. Okrem Chorvátska (9 %) sa najčastejšie chystajú vycestovať do Talianska, Grécka, Česka a Španielska. Respondenti z iných krajín Európy, a to 47 %, chcú stráviť dovolenku vo vlastnej krajine.