Podľa NHS predstavuje rakovina štítnej žľazy menej ako 1 % všetkých prípadov rakoviny v Spojenom kráľovstve a môže byť ťažké zistiť, či ju máte alebo nie. Mnohé príznaky rakoviny štítnej žľazy sú nejasné a môžu imitovať iné menej závažné ochorenia, informuje denník Mirror.
V štúdii Aberdeenskej univerzity vedci zistili, že diagnostikovanie ochorenia štítnej žľazy trvá v priemere 4,5 roka, pričom u pacientov s hypotyreózou (choroba z nedostatku hormónov štítnej žľazy) to trvá podstatne dlhšie. Vo väčšine prípadov (takmer dve tretiny respondentov) bolo potrebných viacero návštev lekárov a zhoršenie závažnosti príznakov, kým im bola stanovená diagnóza.
Tento typ rakoviny sa vyskytuje v štítnej žľaze, ktorá sa nachádza v dolnej časti krku pod hlasivkami a nad priedušnicou. Štítna žľaza pomáha vášmu telu tým, že produkuje a uvoľňuje hormóny, ktoré môžu pomáhať pri trávení a ovplyvňujú zdravie srdca a svalov. Štítna žľaza uvoľňuje tri samostatné hormóny: trijódtyronín, známy ako T3, tyroxín, známy ako T4 a kalcitonín.
Na kontrolu prítomnosti rakoviny štítnej žľazy lekári zvyčajne vykonávajú niekoľko testov. Ak sa potvrdí, že rakovinu máte, tieto testy môžu pomôcť aj pri rozhodovaní o tom, akú liečbu vám lekári stanovia. Medzi tieto testy patria:
- odber krvi,
- ultrazvukové vyšetrenie na vytvorenie obrazu vašej štítnej žľazy,
- test na preskúmanie vzorky buniek z vašej štítnej žľazy (biopsia),
- vyšetrenia na zistenie, či sa vaša rakovina rozšírila (CT alebo MRI).
Aké sú rôzne typy rakoviny štítnej žľazy?
Typ rakoviny štítnej žľazy závisí od typu bunky, v ktorej sa rakovina začína. Existujú rôzne typy rakoviny štítnej žľazy:
- papilárna rakovina štítnej žľazy,
- folikulárna rakovina štítnej žľazy,
- rakovina štítnej žľazy z onkocytárnych buniek (Hurthleho bunky),
- medulárna rakovina štítnej žľazy,
- anaplastická rakovina štítnej žľazy.
Aké sú jej najčastejšie príznaky?
NHS uvádza, že táto rakovina je pomerne zriedkavá a zvyčajne postihuje viac ženy, ktoré majú dva až trikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny štítnej žľazy ako muži. Nie je jasné, prečo je to tak, ale môže to byť dôsledok hormonálnych zmien spojených so ženským reprodukčným systémom.
Medzi najčastejšie príznaky patria:
- hrčka v prednej, dolnej časti krku, ktorá je tvrdá, pomaly sa zväčšuje a nie je bolestivá,
- chrapľavý hlas,
- bolesť hrdla,
- ťažkosti s prehĺtaním alebo dýchaním,
- bolesť v prednej časti krku alebo pocit, akoby vás niečo tlačilo na krk.
Ďalšie príznaky môžu zahŕňať:
- začervenanie tváre (na opálenej alebo tmavej pokožke to môže byť ťažšie viditeľné),
- mäkšie výkaly alebo hnačka,
- úbytok hmotnosti,
- kašeľ.
Kto má väčšiu pravdepodobnosť ochorieť na rakovinu štítnej žľazy?
Rakovinou štítnej žľazy môže ochorieť ktokoľvek. Nie je vždy jasné, čo ju spôsobuje. Pravdepodobnosť, že ju dostanete, môže byť vyššia, ak:
- ste žena a neprešli ste menopauzou,
- máte súrodenca, rodiča alebo dieťa, ktoré malo rakovinu štítnej žľazy,
- ste boli v minulosti vystavení veľkému množstvu žiarenia alebo ste podstúpili rádioterapiu,
- ste už v minulosti mali niektoré druhy rakoviny, ako napríklad rakovinu prsníka, pažeráka a semenníkov alebo nehodgkinov lymfóm,
- máte ochorenie, ktoré postihuje štítnu žľazu, ako je napríklad zdurená štítna žľaza (struma), Hashimotova choroba alebo uzlíky (nerakovinové hrčky) v štítnej žľaze alebo na nej.