09. apr. 2024 o 19:36
TASR, Koktejl

Zomrel držiteľ Nobelovej ceny († 94) za fyziku: Jeho priekopnícka práca motivuje tisíce vedcov!

placeholder
Vo veku 94 rokov zomrel britský vedec (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Zomrel doma po krátkej chorobe.

Zahraničné správy
09. apr. 2024 o 19:36
Zomrel držiteľ Nobelovej ceny († 94) za fyziku: Jeho priekopnícka práca motivuje tisíce vedcov!

Zomrel doma po krátkej chorobe.

Vo veku 94 rokov zomrel v pondelok britský fyzik Peter Higgs, ktorý prispel k výskumu častíc a v roku 2013 získal Nobelovu cenu za fyziku. TASR o tom informuje podľa správ agentúry AP a denníka The Guardian. Higgs zomrel doma v Edinburghu po krátkej chorobe, uviedla Edinburská univerzita, kde pôsobil ako emeritný profesor.

Tento fyzik sa narodil 29. mája 1929 v meste Newcastle upon Thyne v Anglicku. Na univerzite King’s College London vyštudoval fyziku a neskôr pôsobil na rôznych vzdelávacích inštitúciách v Spojenom kráľovstve.

V roku 1964 predpovedal existenciu častice, tzv. Higgsovho bozónu, ktorej výskyt však potvrdili až o takmer 50 rokov neskôr vo veľkom hadrónovom urýchľovači vo švajčiarskom CERNe, píše AP. Higgsova teória popisovala, ako subatomické častice, ktoré sú stavebnými zložkami hmoty, nadobúdajú svoju hmotnosť. Ide o ústrednú časť štandardného modelu fyziky častíc.

„Jeho priekopnícka práca motivuje tisíce vedcov a jeho posolstvo bude naďalej inšpirovať mnohých počas nasledujúcich generácií,“ uviedol prorektor Edinburskej univerzity Peter Mathieson. Nobelovu cenu za fyziku za rok 2013 získal Higgs spoločne s Belgičanom Francoisom Englertom za predpovedanie existencie Higgsovho bozónu.