07. júl. 2025 o 04:00
TASR, Koktejl

Vážna diagnóza postihuje tisícky Slovákov: Tretina pacientov nemá prístup k odborným ambulanciám

placeholder
Pacienti s vážnou diagnózou majú vážne problémy nájsť si lekára. (Ilustračné foto)
Zdroj: istock.com

Výzvou zostáva nerovnomerný prístup k špecializovanej starostlivosti.

Zdravie
07. júl. 2025 o 04:00
Vážna diagnóza postihuje tisícky Slovákov: Tretina pacientov nemá prístup k odborným ambulanciám

Výzvou zostáva nerovnomerný prístup k špecializovanej starostlivosti.

Až 30 percent pacientov so sklerózou multiplex (SM) nemá prístup k odborným ambulanciám, najviac sa to týka stredného a východného Slovenska. Vyplýva to z analýzy Inštitútu zdravotných analýz pri Ministerstve zdravotníctva SR. Podľa nej žilo ku koncu roka 2022 na Slovensku viac než 9300 pacientov s týmto ochorením. Postihuje najčastejšie mladých ľudí v produktívnom veku, pričom takmer tri štvrtiny pacientov tvoria ženy.

Analýza ukázala aj regionálne rozdiely vo výskyte a liečbe. Najvyššia prevalencia je v Trenčianskom a Žilinskom kraji, najnižšia v Košickom. Podľa odborníkov to môže spočívať v rozdielnom výskyte ochorenia, ale aj v nerovnom prístupe k diagnostike a špecializovanej starostlivosti. Odporúčajú preto vytvoriť naprieč regiónmi plnohodnotné SM centrá s dostupnou diagnostikou a modernými terapeutickými postupmi.

Pre Slovenský zväz sclerosis multiplex (SZSM) je dôležité, aby mali centrá štatút špecializovaného pracoviska. „Aby tam bolo všetko, čo pacienti s roztrúsenou sklerózou potrebujú - rehabilitácia, psychológ, poradca výživy a úpravy stravy pre pacientov a samozrejme lekár, ktorý má na pacienta a jeho otázky dosť času,“ priblížila prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová.

Podľa neurologičky Dariny Slezákovej z II. neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava je liečba na Slovensku dostupná a plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Upozorňuje však, že pripravovaná zmena v systéme úhrad liekov by mohla dostupnosť nových liekov obmedziť.

„Z našej praxe vieme, že liečba roztrúsenej sklerózy je jednou z finančne náročnejších. Na druhej strane, bavíme sa o 450 novodiagnostikovaných pacientoch ročne, ktorí vďaka tomu, že sú liečení, ostávajú desiatky rokov v pracovnom pomere,“ konštatoval primár neurológie v bratislavskej Nemocnici Bory Vlastimil Serdahely. Podľa jeho slov by bolo v tomto smere prínosné, ak by sa lepšie prepojili sociálny a zdravotný systém.