Zaujímavosti
photo Foto
video Video
17. nov. 2023 o 20:00
emd, Koktejl

Trápi vás zápcha? Lekárka prezradila jednoduchý trik, po ktorom sa vám uľaví!

placeholder
Lekárka na svojom profile zverejnila vtipné, ale nápomocné video.
Zdroj: tiktok/@sadovskaya_doctor

Užitočná rada môže pomôcť aj vám.

Zaujímavosti
17. nov. 2023 o 20:00
Trápi vás zápcha? Lekárka prezradila jednoduchý trik, po ktorom sa vám uľaví!

Užitočná rada môže pomôcť aj vám.

Mať zápchu je prekvapivo častým a rozhodne nepríjemným problémom. Ak máte pocit, že ste už vyskúšali všetky triky, aby ste svoje črevá rozhýbali, ale stále sa len namáhate, lekárka z TikToku ponúka ako radu bizarnú polohu v sede, ktorá by mohla fungovať. Portál The Sun pridáva ďalšie užitočné tipy.

Dvadsaťdeväťročná Daria Sadovskaya, nefrologička so niekoľkoročnou praxou, sa na TikToku prostredníctvom svojho účtu @sadoskaya_doctor často delí so svojimi 107 600 sledovateľmi o každodenné zdravotné postrehy a lekárske fakty. Nedávno sa dostala na titulky novín po tom, ako sa podelila o vedľajšie účinky nenosenia ponožiek a o tom, prečo by ste si mali pred odchodom na toaletu vypnúť vlasy.

Doktorka z TikToku nechala používateľov sociálnych sietí v úžase, keď ukázala bizarnú polohu, ktorú by ste mali používať počas sedenia na toalete, aby ste uľahčili svojmu telu vyprázdnenie. "Zápcha je problém sám o sebe, ale používanie nesprávnej polohy môže viesť aj k hemoroidom, análnym trhlinám, problémom s močením, dokonca zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva," povedala lekárka zo Singapuru pre NeedToKnow.co.uk.

"Okrem toho všetkého môže spôsobiť nedostatky vo výžive, poruchy funkcie čriev a dokonca aj psychické problémy. Tento trik funguje ako akási automasáž, ktorá pomáha stolici odchádzať rýchlejšie a ľahšie. Je to celkom účinné v prípade ľahkej zápchy. Okrem sedenia v tejto polohe by ste mali zvýšiť príjem vlákniny, zostať hydratovaní, pravidelne cvičiť, vyhýbať sa kofeínu a alkoholu," dodala.

V klipe, ktorý má viac ako 26,6 milióna pozretí, lekárka sedí na toalete v čiernom župane. Potom sa chytí za ľavú nohu a položí si ju nad pravé koleno. Potom otočí svoje telo na opačnú stranu. "Čo robiť, keď máte zápchu a nemôžete sa vyprázdniť? Vyskúšajte túto polohu, pomôže vám vykakať sa rýchlejšie," napísala pod video.

Príspevok doteraz nazbieral 1,8 milióna lajkov a viac ako 40 000 komentárov od sledovateľov. "Práve teraz kakám a zabralo to, nech je tvoja duša požehnaná," napísal niekto. "Pošlem to môjmu otcovi, aby som mohol ísť do školy načas," zavtipkoval niekto iný. "Práve toto video pozerám na záchode," dodal ďalší fanúšik. "Ach áno, stanem sa gymnastkou v kúpeľni," napísal niekto ďalší.

Ďalšie tipy na zmiernenie zápchy

Krútenie sa na záchodovej mise nie je jediným spôsobom, ako rozhýbať chod čriev. Ak sa vám stáva, že sa vám často nedarí vyprázdniť, podľa britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) by vám mohli pomôcť niektoré jednoduché zmeny v stravovaní a životnom štýle. Po prvé, vďaka pitiu veľkého množstva vody a tekutín bude vaša stolica mäkšia a ľahšie sa bude vylučovať. Na druhej strane, alkohol by mohol vaše ťažkosti len prehĺbiť.

Okrem toho NHS odporúča aj konzumáciu určitých potravín. Ovocie, ktoré obsahuje sorbitol, ako sú jablká, marhule, hrozno, hrozienka, maliny a jahody, by vám mohlo pomôcť. Takisto sa oplatí postupne zvyšovať množstvo vlákniny, ktorú zjete. Medzi potraviny, ktoré obsahujú túto živinu zmierňujúcu zápchu, patria strukoviny ako fazuľa, šošovica alebo cícer, celozrnný chlieb a cestoviny, zemiaky so šupkou alebo ovsená kaša. Vlákninu vám dodá aj čerstvé ovocie a zelenina, ražné sušienky a nesolené orechy alebo semienka.

Taktiež je dôležité dopriať si dostatok času na vykonanie potreby. A jednou z najhorších vecí, ktoré môžete urobiť, je odkladať návštevu toalety, až pokým nepocítite silné nutkanie na stolicu. Ako navrhla doktorka Sadovskaya, pomôcť by mohla zmena polohy. NHS tiež navrhuje, aby ste si pri sedení na toalete položili nohy na nízku stoličku a kolená zdvihli nad boky. Pravidelnému vyprázdňovaniu môže pomôcť aj aktivita, každodenná prechádzka alebo beh.

Ako zistíte, že máte zápchu? Zápchu spoznáte, ak:

 • ste sa za posledný týždeň nevyprázdnili aspoň trikrát alebo kakáte menej často ako zvyčajne,
 • výkaly sú nezvyčajne veľké alebo malé a príliš suché, tvrdé alebo hrudkovité,
 • sa priveľmi namáhate alebo máte bolesti,
 • máte pocit, že ste sa úplne nevyprázdnili,
 • máte bolesti žalúdka,
 • cítite nafúknutosť.

Podľa NHS medzi bežné príčiny zápchy patria:

 • nedostatok vlákniny, ktorá sa nachádza v ovocí, zelenine a obilninách,
 • nepitie dostatočného množstva tekutín,
 • nedostatok pohybu a dlhé sedenie alebo ležanie,
 • časté ignorovanie nutkania ísť na toaletu,
 • zmena stravy alebo denného režimu,
 • vedľajší účinok lieku,
 • stres, úzkosť alebo depresia.