Vietor, ktorý dvíha strechy, zaplavené domy, krupobitie, zničená úroda a majetok. Ide o následky nového európskeho podnebia, na ktoré si budeme musieť zvyknúť. Od Talianska a Slovinska až po Chorvátsko, Nemecko a Českú republiku, nič nie je rovnaké ako v minulosti, upozorňuje chorvátsky web Riportal.
Povodne nie sú ničím novým, ale s takýmito následkami aj v tomto ročnom období ich nikto nečakal, naznačuje v reportáži moderátorka chorvátskeho programu RTL Direkt.
"Dážď, slnko, potom rad búrok a takto dokola, často všetko v jeden deň. Takto vyzerá tohtoročné leto u nás a v posledných dňoch sú zmeny viditeľné v celej Európe. Od tornáda v Česku, katastrofy v Nemecku, nedávnej búrky v Záhrebe až po najnovšiu pohromu v Slovinsku! Je to obraz nového leta, na ktorý by sme si mali zvyknúť?" opýtala sa v priamom prenose.
Také náhle zmeny teplôt ešte nikdy nenastali. V severnom Taliansku boli pred dvoma mesiacmi celé regióny zaplavené, pred niekoľkými dňami padali v okolí Milána krúpy veľkosti päste.
"Sever Talianska je jedinou časťou Európy, kde je taký silný výskyt krupobitia, taký častý, že už nejde o nejakú prirodzenú premenlivosť, ale skutočne pozorujeme trend trikrát častejšieho krupobitia ako pred 30 rokmi, a to je naozaj anomália v celosvetovom meradle," vysvetlil chorvátsky klimatológ Ivan Güttler.
Ako uvádza chorvátsky web, nešťastím Talianska, Slovinska a dokonca aj Chorvátska je, že sa nachádzajú v prechodnej zóne medzi daždivým severom a suchým juhom. Nachádzajú sa tu aj Alpy, takže si musia zvyknúť na veľmi intenzívne dôsledky zmeny klímy - v najbližších desaťročiach sa budú striedať obdobia intenzívnych dažďov, ale aj veľkého sucha. Budeme si musieť zvyknúť na nové životné podmienky.
Katastrofálne následky
V Slovinsku prišlo pri nepriaznivom počasí o život šesť ľudí, v Chorvátsku zabil búrkový vietor päť ľudí a päť ľudí zabilo aj tornádo, ktoré pred dvoma rokmi spustošilo Českú republiku. V tom istom roku zahynulo v Nemecku pri katastrofálnych záplavách takmer 200 ľudí.
Podnebie v Európe čoraz viac pripomína subtropické až tropické, čomu je potrebné sa z bezpečnostných dôvodov prispôsobiť.
Klimatológ Güttler uviedol, že frekvencia a intenzita klimatických zmien sa zvyšuje. "To, čo budeme musieť robiť oveľa prísnejšie, je lepšie a kvalitnejšie plánovať výstavbu na kontinente. Stačí, aby sa takáto búrka vyskytla raz za 10 rokov, aby sme mali značné škody a potrebovali mesiace a dokonca roky na ich odstránenie," dodal.