30. nov. 2024 o 20:00
Dominika Vargová, Koktejl

Špecialista varoval pred 7 príznakmi demencie: Môžu sa prejaviť počas vianočných stretnutí!

placeholder
Odborníci radia pozorovať starších príbuzných počas vianočných sviatkov (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Diagnostika ochorenia sa začína návštevou všeobecného lekára.

Zaujímavosti
30. nov. 2024 o 20:00
Špecialista varoval pred 7 príznakmi demencie: Môžu sa prejaviť počas vianočných stretnutí!

Diagnostika ochorenia sa začína návštevou všeobecného lekára.

Sviatočné obdobie často spája rodiny a ponúka príležitosť na nadviazanie vzťahov a vytvorenie nových chvíľ, ktoré si budete pamätať. Napriek tomu jeden odborník varoval pred závažnými príznakmi demencie, informuje Mirror.

John Ramsay, zakladateľ spoločnosti Social-Ability, identifikoval 7 príznakov, ktoré sa počas vianočných sviatkov stávajú obzvlášť výraznými. Vychádzal zo svojich skúseností s vlastným otcom, ktorý bojoval s demenciou. „Keď sa pozriem späť na to, ako som žil so svojím otcom, ktorému diagnostikovali demenciu, keď som mal 12 rokov, jeden z prvkov, ktorý teraz vyniká, je, ako často zabúdal, čo sa práve stalo, a spoliehal sa na nás, že mu povieme, čo má robiť ďalej. Ak ste svojho blízkeho dlho nevideli a on zabudol, ako robiť každodenné úlohy, môže to byť príznak demencie,“ povedal John Ramsay.

Zabúdanie mien a opakovanie príbehov sú tiež klasickými príznakmi, ktoré sú zjavnejšie uprostred ruchu rodinnej vianočnej oslavy, najmä ak osoba v krátkom čase rozpráva tú istú anekdotu tým istým osobám alebo si pletie ľudí, ktorých dobre pozná. Orientácia v rozhovoroch sa môže stať problémom pre osoby s prvými príznakmi demencie. „Osoby s demenciou môžu mať problémy pri komunikácii, často sa strácajú v rozhovoroch, keď sa týkajú témy, ktorú nepoznajú, alebo sa snažia spomenúť si na správne slová, keď diskutujú o nejakej myšlienke," dodal odborník.

Pokiaľ ide o správanie počas sviatkov, zdôraznil, že hoci je pre sviatočné obdobie typická energia v domácnostiach, oplatí sa pozorne sledovať správanie starších členov rodiny. „Môj otec mal vždy rád dlhé prechádzky, ale v počiatočnom štádiu demencie začal cielene chodiť po našom dome a po našej ulici. Hoci sú domy počas sviatočného posedenia plné priateľov a rodiny, dávajte pozor na starších rodičov alebo príbuzných, ktorí sa prechádzajú po dome bez skutočného dôvodu alebo vedomia, prečo to robia. Môže to byť príznak demencie," povedal Ramsay.

Pokiaľ ide o sklony k hromadeniu, tie sa môžu u ľudí s demenciou počas sviatkov vystupňovať. „Otec začal zbierať viacero kópií kľúčov od domu a často kupoval tie isté veci niekoľkokrát za deň, niekedy aj počas toho istého nákupu. Tento typ opakovaného správania, ktoré sa môže zdať nepochopiteľné, je často spôsobom, ako získať pocit kontroly,“ dodal.

Okrem toho, sviatočné obdobie môže byť pre mnohých emocionálnou smršťou, ale John povedal, že zmeny nálad môžu byť aj znakom rannej demencie, čo vytvára náročné situácie pre všetkých zúčastnených. Vyzval rodiny, aby zostali chápavé a trpezlivé a zároveň sledovali akékoľvek výrazné zmeny nálad svojich blízkych.

Na Vianoce rodiny často cestujú ďaleko, aby sa opäť stretli. Pobyt v cudzom dome obklopenom ľuďmi, s ktorými sa pravidelne nestretávajú, môže ale u ľudí s demenciou vyvolať zmätok a úzkosť. „Zmeny prostredia a činnosti môžu osoby s demenciou ohromiť, pretože sa často snažia spracovať neznáme prostredie, čo môže zvýšiť pocity dezorientácie a stresu,“ vysvetlil John.

Ak si na Vianoce všimnete tieto príznaky u svojho blízkeho, John ponúkol niekoľko podnetov na rozhovor, ktoré by mohli upozorniť na príznaky. Ako meradlo John navrhol začať otázkou na nedávne udalosti, v ktorých by sa mali dobre orientovať a ktoré by mali byť schopní bez problémov komunikovať.

„Ak by ste sa chceli opýtať, čo sa deje, môžete začať otázkou „Aká bola vaša návšteva u niekoho známeho minulý týždeň?". Ak majú problém spomenúť si na detaily, použite to ako jemný ukazovateľ, ale netlačte na pílu. Môžete ich presmerovať na tému, ktorá ich baví,“ vysvetlil John. Prínosom môže byť aj nenápadná otázka, či si v poslednom čase na sebe všimli nejaké zmeny. John odporúča konzultovať ďalšie postrehy s inými členmi rodiny alebo blízkymi priateľmi, ktorí s danou osobou často komunikujú. Ak spozorovali rovnaké príznaky, zdôrazňuje, že je dôležité získať formálnu diagnózu na potvrdenie stavu.

Cesta sa začína návštevou miestneho všeobecného lekára. V prípade stanovenia diagnózy demencie John radí, aby sa lekárska a finančná plná moc zverila dôveryhodnej osobe. „To môže vašim blízkym zabezpečiť pokoj, že niekto, komu dôverujú, má na starosti ich záležitosti,“ dodal.