Koaliční partneri Smeru-SD, najmä SNS, boli zahnaní do kúta a ide z ich strany o veľkú politickú prehru. Pre TASR to skonštatovala politologička Aneta Világi v reakcii na dohodu vládnych strán o zmene koaličnej zmluvy. Vníma to ako posledný pokus súčasnej koalície stabilizovať svoje zotrvanie pri moci.
Zhodnotila, že výsledok zmeny je plne v zodpovednosti predsedu SNS Andreja Danka, ktorý podľa nej nezvládol jednu z najdôležitejších úloh, ktorú politici majú - viesť politické rokovania. "To nielen smerom do vlastného poslaneckého klubu, ale aj s koaličnými partnermi tak, aby dokázal presadiť záujmy časti svojich poslancov, ktoré sa nakoniec ukázali ako kľúčové pre stabilitu vládnej koalície," objasnila.
Ako podotkla, dôvera voličov v sľubovaný pokoj a politickú stabilitu bola a stále je narušená. Z tohto pohľadu podľa nej vládna koalícia ako celok utrpela minimálne reputačnú stratu, na čom podľa politologičky prirodzene benefituje opozícia minimálne tým, že získava politickú muníciu do slovných súbojov.
Világi spomenula, že nominálne posilnený z krízy vychádza Smer-SD a závažnú stratu utrpela SNS, čiastočne aj Hlas-SD. "Nakoľko sa však tieto zisky a straty budú dať politicky zúročiť, závisí do veľkej miery od schopnosti zabezpečiť stabilnú väčšinovú podporu v parlamente a týmto testom si vláda bude musieť ešte prejsť," doplnila.
Indície podľa politologičky nasvedčujú, že existuje vôľa poslancov Národnej rady SR, ktorí odišli zo SNS a Hlasu-SD, dohodnúť sa, čo je podľa nej vzhľadom na obavu z predčasných volieb a najmä ich neistú politickú budúcnosť pochopiteľné. Väčšina z nich teda z jej pohľadu nebude mať problém spolupracovať s vládnou koalíciou.
Poznamenala, že problematické by to snáď mohlo byť pri dvoch poslancoch z Hlasu-SD, ktorí medzi výhradami fungovania Hlasu-SD uviedli aj problémy straníckej identity, keď Hlasu-SD vyčítali nedostatočné vymedzenie sa voči Smeru-SD. Aktuálne sú však podľa nej politicky závislí na premiérovi a Smere-SD, preto to vníma minimálne ako problém, ktorý budú musieť komunikačne zvládnuť.
Premiér "vyriešil" koaličnú krízu jednoznačne mocensky, v prospech svojej strany Smer-SD, ktorá je aj najväčšia v koalícii. Pre TASR to zhodnotila politologička Darina Malová. Znamená to podľa nej koniec jeho veľkorysého prístupu k menším koaličným partnerom.
"Jasné zisky si pripísal Smer-SD a dvaja menší koaliční partneri stratili výhody, ktoré si vyjednali krátko po voľbách. Veľa však závisí od toho, kto bude viesť dve ministerstvá," skonštatovala politologička. Ako podotkla, vyjednávanie v politike je vždy komplikované a vyjednávanie s politikmi, ktorých záujmy nie sú transparentné, bude vzbudzovať pochybnosti verejnosti. "Rozhodne však vedia, že budú pri vyjednávaní s premiérom ťahať za kratší koniec," dodala Malová.
Vládne strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS sa v stredu (19. 2.) dohodli na zmene koaličnej zmluvy. Zmenili sa pomery rozdelenia členov vlády. Smeru-SD bude po novom patriť aj rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie i ministerstvo cestovného ruchu a športu. Uvedený politický vplyv chce Smer-SD využiť na stabilizáciu vládnej koalície a opätovné nadobudnutie väčšiny v parlamente.