Ako to vidia odborníci? Meteorológ z Meteorologického ústavu Belehradskej univerzity Darko Savić pre portál N1 predpovedá, že v budúcnosti môžeme očakávať čoraz intenzívnejšie búrky. Vstupujeme do zmeneného zrážkového režimu, v ktorom sa budú extrémy čoraz častejšie opakovať - príde sucho, potom povodne, sucho, potom povodne.
Vlani zažila Európa niekoľko supercelárnych búrok, ktoré lámali rekordy. "Supercelárna búrka je špeciálny typ búrkového oblaku s krúpami, ktorý má určitú špecifickú dynamiku, ktorá môže pretrvávať dlho a produkovať mimoriadne intenzívne následky," opisuje meteorológ.
Dôvodom je podľa neho práve zmena klímy, ale aj niektoré ďalšie faktory, ako napríklad infraštruktúra, ktorá nie je dimenzovaná na takéto extrémne javy, ako sú napríklad povodne.
"Základnou črtou klimatických zmien je, že priemerná teplota vzduchu sa zvyšuje a zvýšenie priemernej teploty vzduchu znamená, že v systéme zemskej atmosféry máme čoraz viac energie. A energia je vlastne hnacím motorom pre vznik týchto búrkových mrakov. Zatiaľ čo na druhej strane infraštruktúra miest bola navrhnutá pre staré podnebie, kde takéto extrémne javy neboli také časté. Teraz sú oveľa častejšie a tá infraštruktúra jednoducho nedokáže zvládnuť obrovské množstvo zrážok," vysvetľuje.
Zároveň dodáva, že k tomu všetkému prispieva aj ničenie zelených plôch v mestách a zväčšovanie asfaltových povrchov, pretože to zvyšuje teplotu v mestách a vytvára ešte väčšiu šancu na vznik takýchto búrok.
Prognózy do budúcnosti ukazujú, že budeme mať menej a menej slabých a miernych zrážok, ale viac a intenzívnejších zrážok, ktoré sú spojené s búrlivým počasím.
"A v tejto situácii, bohužiaľ, máme dve zlé správy. Jednou je, že zrážky budú menej časté, ale budú intenzívnejšie. Takže keď budú intenzívnejšie, budeme mať takéto povodne, a keď budú menej časté, budeme mať čoraz viac sucha. Takže sa pomaly dostávame do akéhosi zmeneného zrážkového režimu, kde sa tie epizódy sucha a potom povodní budú opakovať čoraz častejšie," zdôrazňuje.