14. sep. 2022 o 19:10
TASR, Koktejl

Hrozí vysokým školám kolaps? Ak sa TOTO nestane, od 17. novembra prestanú vyučovať!

placeholder
Budova Trnavskej univerzity.
Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Odborníci neskrývajú obavy.

Správy
14. sep. 2022 o 19:10
Hrozí vysokým školám kolaps? Ak sa TOTO nestane, od 17. novembra prestanú vyučovať!

Odborníci neskrývajú obavy.

Rada vysokých škôl (RVŠ) SR podporuje vyhlásenie Slovenskej rektorskej konferencie (SRK). Tá chce zabrániť kolapsu vysokých škôl na Slovensku. TASR o tom informovala tajomníčka RVŠ SR Lucia Sebechlebská.

"Rada vysokých škôl SR dlhodobo upozorňuje na kritické financovanie verejných vysokých škôl. Bezprecedentná energetická kríza a mimoriadne vysoká miera inflácie túto situáciu výrazne zhoršujú a ohrozujú nielen plnenie samotného poslania vysokých škôl, ale aj ich elementárnu prevádzku," uviedla.

Podľa jej slov RVŠ SR žiada vládu Slovenskej republiky o bezodkladné riešenie tejto kritickej situácie. Ďalej vyzýva samosprávne orgány vysokých škôl a ich fakúlt k podpore vyhlásenia a nadväzujúcich krokov.

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO), ktorý je dočasne poverený riadením ministerstva školstva, uistil, že školy sa nebudú zatvárať z dôvodu zvyšujúcich sa cien energií. V stredu vydal pokyn, aby mu všetky školy poskytli presnú informáciu, akú majú ročnú spotrebu elektrickej energie. Podľa neho sa dá na základe spotreby zistiť, aký bude mať dosah zvyšovanie cien energií na ich rozpočty.

Povedal, že tieto informácie majú byť dostupné v nasledujúcich dňoch. V prípade, že ich bude mať, posunie ich ministerstvu hospodárstva a rezortu financií. Rektori vysokých škôl podľa premiéra nemajú prepadať panike.

SRK upozorňuje na to, že vysokým školám na Slovensku hrozí kolaps. Vyzýva preto vládu SR, aby zvrátila negatívny vývoj ich financovania, či kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou. Ak sa tak nestane, od 17. novembra prestanú vysoké školy vyučovať. Vyhlásenie SRK podporuje aj Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Študentská rada vysokých škôl či Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR.