Opozičná SaS chce transformovať štátne nemocnice na akciové spoločnosti, zaviesť pripoistenie, zlepšiť liekovú politiku či zvýšiť dostupnosť ambulantných lekárov. Ide o súčasť desiatich návrhov opatrení na zlepšenie slovenského zdravotníctva, ktoré strana predstavila na štvrtkovej tlačovej konferencii.
„Pozerali sme sa na tento program aj ako ľudia, ktorí tiež čakajú v čakárňach, ako ľudia, ktorí hľadajú pre svoje deti pediatrov, ako ľudia, ktorí pociťujú, že zdravotníctvo je za ostatné roky zanedbávané a je to veľmi dôležitý sektor. Všetky opatrenia, ktoré budeme prezentovať, sú pravicové opatrenia, pretože je dôležité, aby sme prezentovali pravicové opatrenia vo všetkých oblastiach, sú to opatrenia, ktoré pomôžu Slovensku,“ uviedol predseda strany Branislav Gröhling.
SaS považuje za dôležité v prvom rade „upratať“ na ministerstve zdravotníctva. „Riadenie bude fungovať až vtedy, keď bude fungovať riadiaci orgán,“ skonštatoval poslanec Národnej rady SR Tomáš Szalay (SaS) s tým, že aktuálne na rezorte „pravá ruka nevie, čo robí ľavá“. Podľa strany je tiež dôležité stanoviť ciele v sektore tak, aby bolo každé euro minuté efektívne. Alokovanie financií by podľa nej malo byť podmienené dosahovaním cieľov.
Strana tiež považuje za dôležité zlepšiť fungovanie nemocníc, na čo je podľa nej nevyhnutná transformácia štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. „Nie je to všeliek, ale je to nevyhnutný predpoklad, aby tam začala vládnuť zodpovednosť,“ skonštatoval Szalay s tým, že potrebné sú ale aj iné opatrenia.
SaS ďalej navrhuje zaviesť možnosť pripoistenia tak, aby si každý poistenec mohol vybrať poistný plán podľa seba. Myslí si tiež, že štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu treba rozdeliť, predať a peniaze investovať do dostavby nových nemocníc. SaS má tiež ambíciu zlepšiť liekovú politiku, ktorá podľa jej slov nefunguje. Navrhuje napríklad využívať viac lacnejšie lieky ako generiká a biosimiláry i použiť viac financií na preplácanie nových liekov.
SaS chce tiež podporiť budovanie chronických lôžok, zlepšiť dostupnosť ambulantných lekárov a zjednodušiť život všetkým zdravotníkom. Hovorí napríklad o menšej byrokracii, zrušení povinnej registrácie v komorách či zrušení kreditového systému pri vzdelávaní. Navrhuje tiež zrušiť Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), do ktorého podľa jej slov ide množstvo peňazí bez hmatateľných výsledkov. Strana tiež zdôraznila potrebu „reálne“ sa zamerať na prevenciu.