Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vydal správu o výsledkoch rozsiahleho monitorovania voľne žijúcich živočíchov na celej planéte. Z novej analýzy vyplýva, že úbytok druhov vyvolaný ľudskou činnosťou je katastrofálny.
Za posledných 50 rokov zmizlo zo Zeme 73 % populácií voľne žijúcich živočíchov. Autori Living Planet Report, komplexného prehľadu o stave prírody, odhaľujú, že globálne populácie voľne žijúcich živočíchov sa za posledných päťdesiat rokov zmenšili v priemere o tri štvrtiny.
„Keď tieto informácie skombinujeme s inými dátovými súbormi, napríklad úbytkom hmyzu, môžeme dať dohromady robustný a znepokojujúci obrázok globálneho kolapsu biodiverzity,“ uviedol k výsledkom v rozhovore pre BBC profesor ekológia Tom Oliver z Univerzity v Readingu, ktorý nie je autorom reportu.
Degradácia a strata biotopov sú najväčšou hrozbou pre voľne žijúce živočíchy, nasledované nadmerným využívaním, invazívnymi druhmi, chorobami, klimatickými zmenami a znečistením, uvádzajú autori správy. Varujú tiež, že strata prírody a zmena klímy rýchlo tlačia svet k nezvratným bodom, vrátane potenciálneho kolapsu amazonského dažďového pralesa, po ktorom už nebude schopný viazať uhlík.