26. máj. 2023 o 04:00
TASR, Koktejl

Ochrnul pred dvanástimi rokmi a opäť chodí: Stal sa zázrak!

placeholder
Ochrnul pred dvanástimi rokmi a opäť chodí. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Jeho pohyby sú pomalé, ale plynulé.

Zdravie
26. máj. 2023 o 04:00
Ochrnul pred dvanástimi rokmi a opäť chodí: Stal sa zázrak!

Jeho pohyby sú pomalé, ale plynulé.

Ochrnutý Holanďan Gert-Jan Oskam opäť dokáže chodiť vďaka mozgovým implantátom, ktoré mu voperovali lekári vo Švajčiarsku. TASR správu prevzala v stredu z webovej stránky stanice BBC.

"Cítim sa ako batoľa, znovu sa učiac chodiť," uviedol Oskam. Dokáže už aj stáť a zdolávať schody. "Je to dlhá cesta, no teraz sa môžem postaviť a dať si pivo so svojimi priateľmi," uviedol 40-ročný Holanďan, ktorý ochrnul po nehode na bicykli pred dvanástimi rokmi. Oskam sa po niekoľkých týždňoch tréningu dokázal postaviť a chodiť pomocou chodúľky.

Na čele projektu bol profesor Grégoire Courtine zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu (EPFL). Implantáty mu počas operácie do tela vložila neurochirurgička Jocelyne Blochová z univerzity v Lausanne v júli 2021.

Dva mozgové implantáty v tvare disku vysielajú signály - Oskamove zámery - do dvoch senzorov pripevnených k helme na hlave. Algoritmus tieto signály mení na inštrukcie pre pohyb nôh a chodidiel cez ďalší implantát v oblasti miechy. Ten je pripevnený k nervovým zakončeniam, ktoré sa zapájajú pri chôdzi.

Blochová zdôraznila, že tento systém je ešte stále v základnom štádiu vývoja a potrvá niekoľko rokov, kým bude úplne funkčný pre ochrnutých pacientov. Systém je však zatiaľ veľmi objemný a stále ešte vo vývoji. Pacienti ho tiež nemôžu používať neustále. Cieľom vedcov je čo najviac ho zmenšiť.

Harvey Sihota z organizácie Spinal Research vývoj označil za veľmi povzbudivý. Spinal Research celosvetovo finančne podporuje výskum v oblasti účinnej liečby zranení miechy. Do tohto výskumu však nie je zapojená.