Ochrnutý Holanďan Gert-Jan Oskam opäť dokáže chodiť vďaka mozgovým implantátom, ktoré mu voperovali lekári vo Švajčiarsku. TASR správu prevzala v stredu z webovej stránky stanice BBC.
"Cítim sa ako batoľa, znovu sa učiac chodiť," uviedol Oskam. Dokáže už aj stáť a zdolávať schody. "Je to dlhá cesta, no teraz sa môžem postaviť a dať si pivo so svojimi priateľmi," uviedol 40-ročný Holanďan, ktorý ochrnul po nehode na bicykli pred dvanástimi rokmi. Oskam sa po niekoľkých týždňoch tréningu dokázal postaviť a chodiť pomocou chodúľky.
Na čele projektu bol profesor Grégoire Courtine zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu (EPFL). Implantáty mu počas operácie do tela vložila neurochirurgička Jocelyne Blochová z univerzity v Lausanne v júli 2021.
Dva mozgové implantáty v tvare disku vysielajú signály - Oskamove zámery - do dvoch senzorov pripevnených k helme na hlave. Algoritmus tieto signály mení na inštrukcie pre pohyb nôh a chodidiel cez ďalší implantát v oblasti miechy. Ten je pripevnený k nervovým zakončeniam, ktoré sa zapájajú pri chôdzi.
Blochová zdôraznila, že tento systém je ešte stále v základnom štádiu vývoja a potrvá niekoľko rokov, kým bude úplne funkčný pre ochrnutých pacientov. Systém je však zatiaľ veľmi objemný a stále ešte vo vývoji. Pacienti ho tiež nemôžu používať neustále. Cieľom vedcov je čo najviac ho zmenšiť.
Harvey Sihota z organizácie Spinal Research vývoj označil za veľmi povzbudivý. Spinal Research celosvetovo finančne podporuje výskum v oblasti účinnej liečby zranení miechy. Do tohto výskumu však nie je zapojená.