20. máj. 2024 o 22:39
TASR, Koktejl

Erdogan oznámil deň smútku v Turecku po tragickej nehode Raísího: Sústrasť vyjadrili aj Spojené štáty a Maďarsko

placeholder
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Zdroj: TASR

Zahraničné správy
20. máj. 2024 o 22:39
Erdogan oznámil deň smútku v Turecku po tragickej nehode Raísího: Sústrasť vyjadrili aj Spojené štáty a Maďarsko

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok oznámil, že jeho krajina bude držať deň smútku na pamiatku iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

"Počas stretnutia nášho kabinetu sme sa rozhodli v našej krajine vyhlásiť deň smútku, aby sme zdieľali hlbokú bolesť iránskeho ľudu," uviedol Erdogan v príhovore vysielanom v televízii. "Opäť vyjadrujeme sústrasť našim iránskym bratom," uviedol turecký prezident, ktorý predtým nazval Raísího "drahým kolegom a bratom". Turecko vyslalo na miesto nehody v nedeľu večer dron, aby po nehode pomohlo pri hľadaní. Erdogan pritom poukázal na aktívnu rolu Turecka v pátracej operácii.

Spojené štáty oficiálne vyjadrili Iránu sústrasť po smrti iránskeho prezidenta Ebrahíma Raísího a ďalších predstaviteľov, uviedlo vo vyhlásení americké ministerstvo zahraničných vecí. "Vo svetle voľby nového iránskeho prezidenta opakovane uisťujeme iránske obyvateľstvo o tom, že ho podporujeme v boji za ľudské práva a základné slobody," vyhlásil hovorca rezortu zahraničia Matthew Miller. "Nevidím nevyhnutne žiadne vážnejšie dôsledky pre bezpečnosť v oblasti," vyhlásil krátko pred zverejnením oficiálnej kondolencie americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyjadril na sociálnej sieti X sústrasť v súvislosti s nedeľňajším úmrtím iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničných vecí Hosejna Amira Abdollahjána. "Rád by som vyjadril svoju najhlbšiu sústrasť iránskemu ľudu v súvislosti s tragickou nehodou, ktorá si vyžiadala životy prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničných vecí Hosejna Amira Abdollahjána. Naše myšlienky a modlitby sú s ľudom Iránu," napísal Viktor Orbán.

Raísí, Abdollahján a ďalší ľudia prišli o život v nedeľu, keď sa vrtuľníkom vracali z provincie Východný Azerbajdžan na severozápade Iránu, kde spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom inaugurovali projekt priehrady na spoločnej hranici. Vrak vrtuľníka sa našiel po zhruba 15 hodinách v pondelok skoro ráno, pričom štátna televízia uviedla, že prezident zahynul. Raísiho konvoj zahŕňal tri vrtuľníky - ďalšie dva "bezpečne dorazili do svojho cieľa", uviedla tlačová agentúra Tasním.