Výskumy pritom preukazujú, že na nebývalo vysokú mieru rádioaktívneho žiarenia je tu veľmi málo zmutovaných jedincov. Ale vedci zo Španielska teraz predsa len jednu početnejšiu mutáciu zaznamenali. Pri odchytoch rosničiek zelených našli veľký počet úplne hnedočiernych exemplárov.
Podľa španielskych amfibiológov je to zrejme tým, že melanín chráni pred nebezpečným ionizujúcim žiarením, ktorým je okolie elektrárne po výbuchu zamorené. „O týchto žabách sme sa dozvedeli hneď prvú noc, keď sme pracovali v Černobyle. Hľadali sme tento druh blízko poškodenej elektrárne a objavili sme mnoho žiab, ktoré boli len čierne.
Vieme, že melanín je zodpovedný za tmavé alebo čierne sfarbenie u mnohých organizmov, vrátane žiab. Zároveň vieme, že melanín chráni pred poškodením spôsobeným rôznymi druhmi žiarenia, od UV až po ionizujúce žiarenie, teda také, aké bolo v Černobyle,“ uviedol doktor Germán Orizaola z Oviedskej univerzity.
Pre svoju štúdiu doktor Orizaola a jeho kolega Pablo Burraco zhromaždili viac ako 200 samcov rosničky zelenej z dvanástich rôznych chovných rybníkov s rôznymi úrovňami radiácie. Zistili, že žaby v zakázanej zóne boli oveľa tmavšie ako tie z oblastí mimo zóny. A aj keď nepotvrdili žiadny vzťah medzi najtmavšími žabami a najviac ožiarenými miestami (dnešný stav), preukázali, že existuje vzťah medzi najtmavšími žabami a miestami, ktoré boli najviac ožiarené v čase nehody.
Podľa autorov išlo o rýchlu evolúciu. Tmavšie žaby mali väčšiu šancu prežiť extrémne žiarenie v roku 1986, takže sú dnes početnejšie. Avšak vzhľadom na to, že úroveň radiácie je dnes oveľa nižšia, nie je jasné, či čierne žaby zostanú dominantné.
„Vzhľadom na to, že ochranná rola melanínu nie je v súčasnej dobe taká významná, s oveľa nižšími úrovňami radiácie môžu tieto čierne žaby vymiznúť,“ uviedli autori z Ovieda.