01. apr. 2024 o 09:00
TASR, Koktejl

Horskí záchranári varujú turistov: Na svahoch hrozí lavínové nebezpečenstvo!

placeholder
V Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Pri návšeteve pohorí zvýšte svoju opatrnosť.

Domáce správy
01. apr. 2024 o 09:00
Horskí záchranári varujú turistov: Na svahoch hrozí lavínové nebezpečenstvo!

Pri návšeteve pohorí zvýšte svoju opatrnosť.

Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice trvá i v pondelok vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách. V Malej Fatre je lavínové nebezpečenstvo malé. Informoval o tom Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. "Na naslnených veľmi strmých svahoch v Tatrách možno očakávať mechanicky uvoľnené alebo aj samovoľné lavíny z mokrého snehu," uviedol Chlebovec.

Nebezpečenstvo podľa neho hrozí najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Na svahoch s trávnatým podkladom, vo všetkých orientáciách hrozia základové lavíny, ktoré môžu dosiahnuť veľké rozmery. "Tečúce lavíny majú veľký deštrukčný potenciál aj vtedy, keď sú pomalé," zdôraznil Chlebovec. V pondelok bude vrcholiť prílev mimoriadne teplého vzduchu na naše územie. Silný južný vietor nedovoľuje teplote vzduchu ani v najvyšších polohách Vysokých Tatier klesnúť pod nula stupňov Celzia ani počas noci. Snehová pokrývka je vo výškach do 2200 metrov nad morom v celom profile premočená, z toho vyplýva riziko kĺzavých základových lavín.

"V utorok bude naším územím od západu prechádzať studený front, ktorý do našich hôr prinesie výrazné ochladenie a snehové zrážky. Lavínové nebezpečenstvo zmení svoj charakter, ale dá sa predpokladať, že zotrvá na tej istej úrovni," skonštatoval Chlebovec.

Mechanicky uvoľnené alebo malé samovoľné lavíny z mokrého snehu sa môžu vyskytnúť aj v Malej Fatre na naslnených veľmi strmých svahoch. Nebezpečenstvo pre lyžiarov a turistov hrozí najmä v spojení s terénnymi pascami. V miestach, kde je nakumulovaná hrubá vrstva snehu, hrozia základové lavíny stredných rozmerov.