11. jún. 2024 o 05:30
krsk, TASR, Koktejl

Partner končiacej prezidentky Čaputovej to musel zverejniť: V Pezinku dnes takto!

placeholder
Zuzana Čaputová a Juraj Rizman na odovzdávaní Národných filmových cien Slnko v sieti.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Pôsobenie súčasnej prezidentky v politike končí už o pár dní.

Domáce promi
11. jún. 2024 o 05:30
Partner končiacej prezidentky Čaputovej to musel zverejniť: V Pezinku dnes takto!

Pôsobenie súčasnej prezidentky v politike končí už o pár dní.

Zuzane Čaputovej (50) uplynie mandát 15. júna, keď sa na slávnostnej inaugurácii prezidentského úradu ujme zvolený prezident Peter Pellegrini (48). Posledná zahraničná návšteva Čaputovej vo funkcii povedie do Českej republiky. Uskutoční sa v stredu a vo štvrtok.

V stredu čaká prezidentku spoločné rokovanie s českou hlavou štátu Petrom Pavlom na Pražskom hrade. Vo štvrtok vystúpi na 10. ročníku medzinárodnej konferencie Prague European Summit.

"Návšteva vyvrcholí vo štvrtok slávnostným obedom podávaným prezidentom Českej republiky, na ktorom sa zúčastnia osobnosti českého a slovenského politického a spoločenského života," doplnil hovorca. Čaputová už absolvovala mnohé rozlúčkové cesty, pri ktorých jej robil spoločnosť priateľ Juraj Rizman (47).

Odkaz prezidentke

Na svoju partnerku je Rizman hrdý a neraz zdieľa postrehy z jej stretnutí či činov. Bolo tomu tak aj cez víkend. "V Pezinku dnes takto... Veľká vďaka," napísal Rizman v nedeľu k fotke bilbordu, ktorú urobil v meste, kde býva prezidentka. Píše sa na ňom: Ďakujeme, pani prezidentka. FOTO nájdete v galérii pod článkom. Reakcie fanúšikov dvojice na seba nenechali dlho čakať.

"A nielen v Pezinku. Včera sme išli z Terchovej a rovnaký bilbord je aj v ZA," dodala k záberu prvá z nich. "Ona si to zaslúži. Ďakujem za jej výdrž, slušnosť, odbornosť, múdre a rozvážne rozhodnutia. Naša najlepšia pani prezidentka. Bude veľmi, veľmi chýbať v politike," pridala sa Gabi. "Pán Rizman, pani prezidentka, budete nám chýbať. Ďakujeme," odkázal Viktor.

"Krásne, no pani prezidentka si to veľmi zaslúži. Bude nám chýbať! Nech sa vám obom darí vo všetkom, čo robíte, a ešte budete robiť," želá im iná fanúšička. "Aj na starej ceste TN-BN pri obci Svinná. Ktokoľvek je za týmto, ďakujem, hovoríte mi zo srdca. Ďakujeme, pani prezidentka," dodala Katka. "Aj v Martine, ďakujeme," pokračovala iná žena. "Aj v Čadci," napísala na záver Diana.

Novozvolený prezident SR

Oficiálnym víťazom prezidentských volieb je Peter Pellegrini. Pellegrini získal v druhom kole prezidentských volieb 53,12 percenta (1 409 255) hlasov a Ivan Korčok získal 46,87 percenta (1 243 709) hlasov. Rozdiel teda bol 165 546 hlasov. Pellegrini zvíťazil vo všetkých krajoch Slovenska s výnimkou Bratislavského.

Pellegrini svoju výhru berie ako veľký záväzok voči občanom. Chce byť nadstraníckym prezidentom. Deklaroval spoluprácu s vládou pri pomoci občanom, ale nechce byť jej nekritickým obdivovateľom.

Deklaroval, že kurz zahraničnej politiky Slovenska sa meniť nebude, garantoval jeho ukotvenie v Európskej únii a NATO. Slovensko však podľa neho musí byť suverénnejšie. Želá si ukončenie konfliktu na Ukrajine a hľadanie cesty k obnoveniu vzťahov aj s Ruskou federáciou. Avizoval, že jeho prvá pracovná cesta po nástupe do funkcie bude do Českej republiky.