26. nov. 2023 o 20:00
emd, Koktejl

Obrovské množstvo ľudí používa toaletný papier zle: Patríte medzi nich? Koledujete si o problémy!

placeholder
Vedci prišli so zaujímavými zisteniami ohľadom toaletného papiera. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Po vykonaní potreby nie je dôležité len to, aký toaletný papier použijete, ale aj spôsob, akým sa utriete.

Zaujímavosti
26. nov. 2023 o 20:00
Obrovské množstvo ľudí používa toaletný papier zle: Patríte medzi nich? Koledujete si o problémy!

Po vykonaní potreby nie je dôležité len to, aký toaletný papier použijete, ale aj spôsob, akým sa utriete.

Dlho sa vedú diskusie o tom, či by mal byť toaletný papier preložený, s vrúbkami alebo potlačou, antibakteriálny a či by sa mal používať štýlom utierania alebo len priloženia. Niektorí odborníci zastávajú názor, že je lepšie ho nepoužívať vôbec. Daily Mail informuje, že podľa japonských vedcov môže výmena papiera za bidet, pri ktorom sa genitálie a konečník umývajú vodou, a nie utierajú, výrazne znížiť riziko nepríjemných infekcií.

Štúdia uverejnená v časopise 2022 Journal of Water & Health ukázala, že používatelia bidetu majú na rukách 10-krát menej škodlivých baktérií v porovnaní s používateľmi toaletného papiera. To podľa nich zanecháva Američanov zraniteľných voči potenciálne smrteľnému bacilu C. difficile - mikróbu, ktorý spôsobuje hnačky a zápalové ochorenia čriev.

Štatistiky ukazujú, že každý rok sa C. difficile nakazí približne 500 000 Američanov, pričom dve tretiny týchto prípadov sú spojené s domovmi dôchodcov. V USA naň každoročne zomrie 15 000 - 30 000 ľudí.

Podľa doktora Evana Goldsteina je používanie bidetu na kontrolu infekcie oveľa lepšie ako papier. "Všetky moderné značky odviedli skvelú prácu, aby sme si mysleli, že toaletný papier je hygienický. Nie je to tak," povedal lekár pre Insider.

Iní odborníci však tvrdia, že problémom nie je samotný toaletný papier, ale spôsob, akým ho väčšina ľudí používa. Nevhodný typ toaletného papiera a nesprávne utieranie môže viesť k podráždeniu, hemoroidom a dokonca k potenciálne smrteľným infekciám.

Jednovrstvový toaletný papier je drsnejší na pokožku ako drahšie druhy a môže spôsobiť otvorené rany, čo zvyšuje riziko infekcie. Gastroenterologička Trisha Pasricha pre denník Washington Post uviedla, že jednovrstvový toaletný papier je veľmi tenký, takže je pravdepodobnejšie, že na utretie ho použijete viac. Opakované trenie hrubšou vrstvou môže viesť k nepríjemnému svrbeniu. Nepríjemné pocity môže spôsobiť aj bielený toaletný papier.

Kanadská prípadová štúdia poukázala na príbeh ženy, ktorá mala štyri roky podráždenú vulvu, vonkajšiu časť ženských pohlavných orgánov, čo jej sťažovalo chôdzu. Keď vycestovala do Európy a používala nebielený toaletný papier, jej príznaky sa zlepšili. Odborníci odporúčajú silný, savý a mäkký toaletný papier.

To, ako sa utierate môže tiež ovplyvniť zdravie vašich genitálií. Lekárka navrhuje skôr prikladanie papiera okolo konečníka než utieranie. Utieranie môže byť drsné k pokožke a jemným tkanivám tesne pod povrchom, čo vedie k hemoroidom, opuchnutým žilám v konečníku a niekedy aj ku krvácaniu.

"Hoci by sa análna oblasť mala čistiť po každej stolici, toto čistenie musí byť šetrné. Agresívne trenie a drhnutie, najmä mydlami alebo inými čistiacimi prostriedkami, môže podráždiť pokožku a vyvolať svrbenie konečníka. Kľúčové je aj utieranie spredu dozadu, najmä u žien," uviedli lekári z Harvard Medical School.

Baktérie zo stolice by sa totiž inak mohli dostať do močovej trubice, ktorou moč vychádza z tela, a spôsobiť infekciu močových ciest. Národný inštitút zdravia považuje utieranie správnym smerom za jeden z najlepších spôsobov, ako sa ženy môžu vyhnúť infekcii močových ciest. "Každý pohyb utierania, ktorý sa začína bližšie ku konečníku a potom sa približuje k oblasti otvoru močového mechúra, posúva potenciálne nebezpečné baktérie bližšie k močovému mechúru a močovým cestám," vysvetlili.

Zápal močových ciest sa týka najmä žien, pretože ich močová trubica je kratšia ako u mužov, čo uľahčuje baktériám dostať sa do močového mechúra. Takmer každá tretia žena do svojich 24 rokov prekoná aspoň jednu infekciu močových ciest, ktorá si vyžaduje predpísanie antibiotík, a takmer polovica všetkých žien počas svojho života zažije aspoň jednu infekciu močových ciest. Podľa lekárov z Urologického centra na Floride sú na infekcie močových ciest náchylní aj muži, hoci nie až tak často.

Ďalšou dôležitou radou je zatvorenie poklopu pred spláchnutím. V jednej štúdii sa zistilo, že pri nezatvorení poklopu sa rozšírilo 12-krát viac baktérií C. difficile ako pri zatvorenom poklope.