15. máj. 2024 o 20:00
lv, Koktejl

Modelka používala tampóny podľa návodu na obale, skoro zomrela: Amputovali jej obe nohy!

placeholder
Lauren Wasser po vzniku syndrómu toxického šoku amputovali obe nohy.
Zdroj: Instagram/theimpossiblemuse

Dávali jej len jedno percentnú šancu na prežitie.

Zaujímavosti
15. máj. 2024 o 20:00
Modelka používala tampóny podľa návodu na obale, skoro zomrela: Amputovali jej obe nohy!

Dávali jej len jedno percentnú šancu na prežitie.

Modelka prišla o obe nohy po tom, čo použila tampóny podľa návodu na obale. Lauren Wasser (36), vtedy 24-ročná, si počas menštruácie menila tampóny každé štyri hodiny, no zrazu začala pociťovať príznaky podobné chrípke a v priebehu niekoľkých hodín ju od smrti delilo len niekoľko minút, píše The Sun.

Ženu z Kalifornie previezli do nemocnice, kde utrpela dva infarkty, zlyhali jej obličky a začalo sa jej rozkladať tkanivo. Vyvinul sa u nej syndróm toxického šoku - zriedkavý, ale život ohrozujúci stav spôsobený infekciou. Lekári nemali inú možnosť ako amputovať jej pravú nohu a časť prstov na ľavej nohe, pričom neskôr boli nútení Lauren odstrániť aj zvyšok ľavej nohy.

„Je to veľmi ťažké. Všetko sa stalo tak rýchlo. Môj život sa v priebehu 24 hodín úplne zmenil a už nebolo cesty späť,“ uviedla v podcaste Life Uncut s Brittany Hockley a Lauren Byrne. „Nevedeli pochopiť, prečo mladé, zdravé 24-ročné dievča zomiera pred nimi,“ povedala. Lauren, ktorá je teraz vďaka protézam známa ako „dievča so zlatými nohami“.

Nemocničný personál dával Lauren jedno percentnú šancu na prežitie a jej rodičom povedali, aby sa pripravili na najhoršie. „Ľudia si myslia, že sú neporaziteľní, ale môže sa to stať komukoľvek. Bola som aktívne mladé dievča a používala som tampóny rovnakej značky od začiatku - svojej prvej menštruácie,“ povedala.

Podľa Britskej národnej zdravotníckej organizácie (NHS) sa syndróm toxického šoku môže vyskytnúť pri používaní tampónu, menštruačného kalíška alebo pri infikovanej rane. Pacienti zvyčajne pociťujú vysokú teplotu, bolesti svalov a vyrážku pripomínajúcu brúsny papier.