17. júl. 2025 o 12:00
mob, Koktejl

MAPA Odborníci varujú dovolenkárov pred zákernými baktériami: Najväčšie riziko je pri TOMTO mori!

placeholder
Pláž na brehu Baltského mora. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Teplé počasie a nižšia slanosť vytvárajú ideálne podmienky pre množenie baktérií.

Zahraničné správy
17. júl. 2025 o 12:00
MAPA Odborníci varujú dovolenkárov pred zákernými baktériami: Najväčšie riziko je pri TOMTO mori!

Teplé počasie a nižšia slanosť vytvárajú ideálne podmienky pre množenie baktérií.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) upozorňuje tohtoročných dovolenkárov na zvýšené sezónne riziko infekcií spôsobených baktériami rodu Vibrio, ktoré sa s príchodom leta a rastúcimi teplotami morskej vody stávajú aj v Európe čoraz častejším problémom. Baktérie sa prirodzene vyskytujú v brakických pobrežných vodách – teda tam, kde sa mieša sladká a slaná voda. Teplé počasie a nižšia slanosť vytvárajú ideálne podmienky pre ich množenie.

Riziko rastie najmä v Baltskom mori

Letné mesiace prinášajú zvýšený výskyt baktérií Vibrio najmä v Baltskom mori, ktoré má nižší obsah soli a tým vytvára priaznivé podmienky pre ich rast. Zaznamenané boli aj prípady výskytu v Severnom mori, Čiernom mori a v rôznych uzavretých oblastiach určených na kúpanie. S rastúcimi teplotami morskej hladiny v celej Európe sa očakáva, že Vibrio sa rozšíri aj do ďalších pobrežných oblastí.

Na mape možno vidieť súčasnú situáciu.
Na mape možno vidieť súčasnú situáciu.
Zdroj: Reprofoto/ECDC

Aj keď sú baktérie Vibrio v Európe stále relatívne zriedkavé, krajiny ležiace pri Baltskom mori zaznamenali v posledných rokoch nárast prípadov – najmä počas letných vĺn horúčav. Počas leta ECDC sleduje environmentálne podmienky v Baltskom mori a pravidelne zverejňuje aktualizácie vo svojich správach o infekčných hrozbách, vrátane špeciálnej mapy: tzv. „Vibrio Map Viewer“.

Ako rozpoznať príznaky a chrániť sa

Príznaky infekcie sa líšia podľa spôsobu nákazy. Pri požití kontaminovaných morských plodov ide o hnačku, bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, horúčku a zimnicu.

Pri kúpaní v kontaminovanej vode môžu baktérie spôsobiť infekcie uší alebo kože – najmä ak sa dostanú do otvorených rán. Neliečené infekcie rán môžu viesť k vážnym komplikáciám ako nekróza tkaniva, sepsa či dokonca amputácia končatiny. Zvlášť ohrození sú ľudia s oslabenou imunitou alebo chronickými ochoreniami pečene.

ECDC ODPORÚČA

1. Vyhýbajte sa konzumácii surových alebo nedostatočne uvarených morských plodov, najmä ustríc.

 

2. V  prípade poranení, čerstvých tetovaní či piercingov sa nekúpte v brakických alebo morských vodách – prípadne si ranu prekryte nepremokavým obväzom.

 

3. Ak sa poranenie dostane do kontaktu s morskou vodou, okamžite ho opláchnite čistou sladkou vodou.

 

4. Ak sa po kontakte s morom objavia príznaky infekcie, vyhľadajte lekára.