Nik nejde šetriť na pacientoch. Lieky, ktoré potrebujú, aj dostanú. Vyhlásil to minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) v reakcii na vlnu kritiky novej vyhlášky k liekovej politike, ktorú rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
Deklaroval, že jeho jediným cieľom je nastaviť jasné a objektívne pravidlá na vstup nových liekov do úhradového systému tak, aby bol systém predvídateľný, vyvážený a udržateľný.
„Vážení pacienti, vy sa nemusíte ničoho obávať. Nemusíte sa obávať, že by ste prišli o liečbu alebo lieky. Práve naopak, ide o to, aby peniaze boli využívané rozumne a každý, ale naozaj každý, kto potrebuje ten liek, aby ho aj naozaj dostal. Ale, a to je veľmi dôležité, za ceny, ktoré sú minimálne porovnateľné s okolitými krajinami,“ uviedol Šaško vo videu, ktoré TASR poslali z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.
Aktuálny systém je podľa ministra neudržateľný a neprehľadný, pričom zdroje určené pre pacientov sú využívané neefektívne a plytvá sa nimi. Pripomenul, že na fungovanie systému upozornil aj Najvyšší kontrolný úrad SR. „Takže skutočne mojím jediným záujmom je, aby tieto zdroje boli smerované efektívne a k našim pacientom. Nikam inam.
Pretože zdroje, ktoré takýmto spôsobom míňame, následne chýbajú v iných oblastiach zdravotnej starostlivosti, napríklad v našom ambulantnom sektore,“ podotkol Šaško. Minister ubezpečil, že nikto nejde nič šiť horúcou ihlou. „Mne v tomto momente ide predovšetkým o otvorenie vecnej a odbornej diskusie na skutočne závažnú problematiku vstupu nových liekov pre slovenských pacientov,“ dodal.
Ministerstvo zdravotníctva navrhuje zmenu podmienok vstupu nových liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. Rezort poukázal na to, že pri súčasných pravidlách výpočtu ich nákladovej efektívnosti by financie vyčlenené na lieky v tomto roku nepostačovali.
Od júna sa preto majú upraviť vyhlášku, ktorá je v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ministerstvo odhadlo, že by to počas piatich rokov mohlo priniesť úsporu v úhradách za lieky najmenej 583 miliónov eur. Návrh vyhlášky kritizuje opozícia i odborné a pacientske spoločnosti. Varujú, že zhorší alebo znemožní prístup slovenských pacientov k liekom.