Už veľmi dlhú dobu sa vedci nedokážu zhodnúť na tom, či je lepšie byť ranným vtáčaťom alebo nočnou sovou. Hoci vám väčšina ľudí bude hovoriť, že práve ich spôsob je lepší, mnohé štúdie odhalili presnú odpoveď. Ako informoval portál LADBible, ukázalo sa totiž, že jedna z týchto metód ponúka oveľa viac výhod.
Dobrý spánok predstavuje pre každého z nás čosi iné. Niektorí ľudia viac obľubujú tradičný spôsob fungovania počas dňa, ktorý je tiež v súlade s pracovným časom. Existujú však aj jedinci, ktorí lepšie fungujú v noci, pričom si svoj oddych doprajú práve cez deň. Táto myšlienka podľa odborníkov pochádza z fenoménu s názvom chronotyp, čo je v podstate prirodzená túžba vášho tela spať v určitom čase.
Výskumníci identifikovali štyri rôzne chronotypy, ktorými sú medveď, vlk, lev a delfín, pričom lev sa najviac približuje k typickému rannému vtáčaťu a vlk sa najviac podobá práve nočnej sove. Medveď je typom, ktorý spadá niekde do stredu, zatiaľ čo k delfínom patria ľudia so spánkovými problémami.
Nočná sova alebo ranné vtáča?
Čo je teda lepšie, ranné vtáča alebo nočná sova? V priebehu rokov vzniklo množstvo štúdií, ktoré sa snažili túto otázku zodpovedať. Podľa jedného výskumu z roku 2012, ktorý viedli Renée Biss a Lynn Hasher z kanadskej University of Toronto, sú ranné vtáčatá šťastnejšie a zdravšie ako ich náprotivky.
Avšak nedávna štúdia výskumníkov z anglickej Imperial College London, ktorá skúmala údaje od 26-tisíc ľudí, ukázala niečo celkom iné. Účastníci museli absolvovať viaceré testy inteligencie, uvažovania, reakčného času a pamäťových experimentov. Výsledky odhalili, že nočné sovy doslova deklasovali ranné vtáčatá, pričom sa pred nimi umiestnili aj ľudia, ktorí sa identifikovali ako medvede.
Raha West, jedna z autoriek štúdie, však ozrejmila, že aj napriek týmto zisteniam by ľudia nemali drasticky upravovať svoj čas spánku.
"Nie všetky ranné vtáčatá majú horší kognitívny výkon. Zistenia totiž odrážajú celkový trend, v ktorom sa väčšina nočných sov prikláňa k lepším výsledkom. Hoci je to zložité, je možné posunúť svoje prirodzené návyky postupným prispôsobovaním času spánku, zvyšovaním expozície večernému svetlu a udržiavaním konzistentného plánu," dodala.