24. sep. 2023 o 20:00
emd, Koktejl

Zapácha vám z úst? Pozor, môžete mať vážny zdravotný problém! Takto to zistíte

placeholder
Svieži dych je dôležitý pre náš bežný život. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Zlý dych môže znamenať, že vo vašom tele nie je všetko v poriadku.

Zaujímavosti
24. sep. 2023 o 20:00
Zapácha vám z úst? Pozor, môžete mať vážny zdravotný problém! Takto to zistíte

Zlý dych môže znamenať, že vo vašom tele nie je všetko v poriadku.

Zlý a smradľavý dych nie je nikdy príjemný, ale vedeli ste, že môže signalizovať aj znepokojujúci zdravotný problém? Nový výskum spoločnosti OMED Health, ktorá sa zaoberá testovaním črevného zdravia, odhalil, že zápach ako z pokazených vajec môže poskytnúť cenné informácie o stave vášho tráviaceho systému, píše The Mirror.

Tento charakteristický zápach spôsobuje sírovodík, plyn produkovaný špecifickými baktériami v črevách. Aj keď je určitý obsah sírovodíka v dychu normálny, jeho vysoké hodnoty sa spájajú s viacerými vážnymi ochoreniami tráviaceho traktu.

"Vysoké koncentrácie sírovodíka v črevách sa spájajú s viacerými ochoreniami tráviaceho traktu vrátane zápalových črevných ochorení, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, a syndrómu dráždivého čreva," vysvetlila Dr. Nabeetha Nagalingamová, hlavná vedecká pracovníčka spoločnosti Owlstone Medical a OMED Health.

"Črevné baktérie, ktoré produkujú vysoké hladiny sírovodíka, môžu poškodiť jemné bunky v hrubom čreve a sírovodík môže narušiť schopnosť črevných buniek využívať energiu. Práve kombinácia týchto reakcií pravdepodobne spôsobuje niektoré črevné zápaly, ktoré sa vyskytujú pri ochoreniach ako IBD a IBS," povedala pre Huffington Post.

Čo teda môžete robiť, ak trpíte? Jedným z najúčinnejších spôsobov prevencie aj liečby črevných problémov je strava. Na zníženie zápachu z úst pomáhajú najmä probiotiká obsahujúce bakteriálne kmene Lactobacillus a Bifidobacteria. Môžete sa tiež skúsiť pohrať s jedlom, aby ste zistili, čo spúšťa vaše príznaky. A môžete sa pokúsiť jesť menej sírnatých potravín vo všeobecnosti. Medzi potraviny s vysokým obsahom síry patria vajcia, hydina, ryby, cesnak, cibuľa a pór, ako aj zelenina, napríklad kapusta, kel a brokolica.

Hoci sa zistilo, že tieto zmeny zmierňujú príznaky IBS spôsobené sírovodíkom, nemali by sa aplikovať dlhodobo, pretože môžu byť veľmi obmedzujúce. A vždy je dôležité poradiť sa so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu predtým, ako urobíte akékoľvek zásadné zmeny v jedálničku.

Odborníci z Nadácie ústneho zdravia odhalili najlepší spôsob, ako skontrolovať, či máte nepríjemný zápach z úst, najmä keď ste na verejnosti. Odporúčajú olízať si vnútornú stranu zápästia a pričuchnúť k nej. Ak je cítiť, môžete si byť celkom istí, že máte zapáchajúci dych.

"Takmer všetok zápach z úst spôsobujú anaeróbne baktérie žijúce v zadnej časti jazyka, hrdla a mandlí, ktoré v rámci svojej každodennej práce rozkladajú bielkoviny v našej potrave. Keď však niekto nie je úplne zdravý, môže byť pre tieto baktérie ťažšie rozkladať tieto bielkoviny tak, ako by mali, čo za sebou zanecháva zvláštne chemické pachy," vysvetlil Dr. Harold Katz, zubný lekár špecializujúci sa na bakteriológiu.