Herec Matúš Kvietik (34) otvorene prehovoril o boji so svojimi démonmi. Vnuk hereckej legendy Štefana Kvietika († 90) a syn neslávne známeho finančníka Martina Kvietika vyšiel s kožou na trh a priznal, že užíval drogy. „Som bývalý feťák,“ uviedol bez okolkov v podcaste s názvom Ďalší zbytočný podcast s tým, že rok a pol bral kokaín denne.
Na návykové látky vedel rozfofrovať všetko, čo zarobil, no v jeho živote nastal radikálny zlom. „V jeden večer som si kúpil štyri gramy a vyfúkal som to za tri hodiny. Bol som ďalších 30 hodín hore a myslel som, že zdochnem,“ spomínal v podcaste. Tieto momenty mu otvorili oči. „Ja som sa tým skoro zabil a vtedy som si povedal - dosť,“ zveril sa. O svojej závislosti sa rozhodol prehovoriť verejne, pretože práve to bolo niečo, čo mu v jeho vlastnom boji veľmi pomohlo.
Hercova otvorená spoveď zarezonovala Slovenskom a vyjadrila sa k nej aj bývalá poslankyňa NR SR Romana Tabaková. „Matúš Kvietik je opäť čistý. Môj bývalý spolužiak sa priznal k závislosti. Nech to pomôže druhým ľuďom, aby prestali brať kokaín. Prajem mu zdravie a hlavne nech je dobrý otec. Tí herci toľko zarábajú, že majú na drahé drogy?" zamýšľala sa zároveň v príspevku na sociálnych sieťach Tabaková.
Dvojnásobný otec, ktorý patrí medzi hviezdy markizáckeho seriálu Dunaj, k vašim službám, sa rozhodol verejne zareagovať na status niekdajšej tenistky. „Okrem pseudoinformačného a pseudopodporujúceho balastu tam padlo niekoľko veľmi zaujímavých vecí," začal svoje rozprávanie na margo statusu. Zameral sa najmä na otázku, ktorú položila Tabaková o zárobkoch hercov.
Práve k tejto veci sa chcel Kvietik vyjadriť. „Mýtus o finančných reláciách slovenských hercov, ktoré presahujú 5 cifier mesačne alebo sú nebodaj na úrovni Hollywoodu, vznikol čisto na rozvracanie a na nič iné. A rovnako, ako povedať, že politika nepatrí do kultúry, sa jedná o objektívny blábol, ktorý s realitou nemá absolútne nič spoločné. A povedal by som, že ma mrzí, že sa niekto snaží vložiť politický komentár do nejakého podporného statusu pre svojho spolužiaka zo strednej školy," myslí si herec.
„A nedá sa mi nezastať si mojich kolegov, nielen v štátnych divadlách. Herci nie sú iba tí, ktorých vidíme na obrazovkách, ktorých vidíme na námestiach a ktorí sú najviac hluční. Sú to herci z malých, z mestských, zo štátnych, z alternatívnych, ale aj tanečných divadiel. Herci, o ktorých nikto nič nevie. A títo herci to nerobia z lásky k peniazom. Robia to z lásky ku kultúre, lebo keby to robili kvôli peniazom, tak sú na tom dosť zle," poznamenal Kvietik.
Odhalil tiež, že väčšina ľudí pracujúcich v kultúre nemá na hypotéky. Uvedomuje si však, že nie sú jediní, ktorí trpia týmto problémom. „Konsolidácia sa týka úplne všetkých a nastávajúca finančná recesia nás ešte len čaká," poznamenal Kvietik.
„Percento ľudí pracujúcich v kultúre alebo hercov, ktorí naozaj zarábajú tých 5 cifier mesačne, je absolútne mizivé percento, oproti všetkým ostatním, ktorí v kultúre robia. Ale zároveň si uvedomujem, že sú pre politikov atraktívni, na margo toho, že sa dá na nich ukázať prstom a povedať, že reprezentujú celú kultúru, čo však objektívne nie je pravda," zdôraznil umelec.
Kvietik sa rozhodol byť absolútne transparentný. Vo videu, ktoré si môžete pozrieť na začiatku článku, prekvapivo zodpovedal aj Tabakovej otázku o peniazoch. „V mojej najťažšej drogovej závislosti som zarábal okolo 2000 - 2500 eur mesačne. To je však úplne jedno. K peniazom som sa dostal inými spôsobmi. Pôžičky, požičal som si od priateľov, popredával som veci," povedal na rovinu.
„Drogovej závislosti je úplne jedno, koľko peňazí máš. Drogová závislosť nepozná sociálnu vrstvu. Drogová závislosť má jeden jediný cieľ a to je zničiť nás," dodal s tým, že akýkoľvek feťák, gambler či alkoholik sa k peniazom dostane, jednou, druhou alebo treťou formou. „A dostane sa k takým peňazom, že by ste sa všetci čudovali a urobí to len preto, aby toho svojho démona v sebe kŕmil," povedal v závere otvorenej reakcie.