Umelecký svet zasiahla smutná správa, na večný odpočinok odišiel svetoznámy mím Milan Sládek († 86). Patril medzi popredných predstaviteľov svetovej modernej pantomímy. Jeho smrť zasiahla viaceré kultúrne inštitúcie, ministerku Martinu Šimkovičovú i herca Juraja Loja. "Česť vašej pamiatke, maestro," odkázal herec do neba cez sociálnu sieť.
Šéfka rezortu kultúry prijala informáciu s hlbokým zármutkom. "Bol výnimočným umelcom, ktorý si právom zaslúžil medzinárodné uznanie. Dokázal to, o čo sa mnohí pokúšajú len márne - tvoriť pre všetkých," uviedla na sociálnej sieti. Dodala, že Sládekovo umenie nebolo oklieštené jazykovou bariérou, pretože všetky svoje pocity, myšlienky a fantázie vedel vyjadriť svojím telom. "Pán Sládek, ďakujeme vám za výnimočné obohatenie nášho kultúrneho sveta," podotkla.
Sládek stál na začiatku 60. rokov minulého storočia pri zrode modernej slovenskej pantomímy. Nadväzoval na tvorbu francúzskych mímov Jeana-Gasparda Deburaua, Jeana-Louisa Barraulta či Marcela Marceaua, ale veľmi rýchlo si vypracoval vlastný divadelný jazyk. Jeho predstavenia Hrča, Únos do ticha či Starinár objavili pre domáce publikum novú divadelnú formu a ovplyvnili nielen našich, ale aj európskych divadelníkov.
Po okupácii Československa v auguste 1968 Sládek emigroval do Nemecka. So svojimi predstaveniami precestoval celý svet, založil divadlo pantomímy Kefka i medzinárodný divadelný festival Kaukliar. Potom žil a pracoval v Kolíne nad Rýnom. Aj po dovŕšení veku 80 rokov hral, režíroval, prednášal a cestoval po celom svete.