Mexické úrady v uplynulých mesiacoch nevpustili do krajiny desiatky českých turistov. Oznámila to v stredu v reakcii na otázku ČTK česká konzulka v Mexiku Zdeňka Šubrová. Podľa nej sa problém týka aj návštevníkov z iných európskych a latinskoamerických krajín. Úrady turistov po prílete do krajiny na niekoľko hodín či dní zadržia. Mexická polícia tvrdí, že len vymáha platné zákony. České veľvyslanectvo proti postupu mexických úradov protestovalo. O problémoch českých cestovateľov v Mexiku informoval aj server Česká justice.
Podľa Šubrovej mexické úrady sprísnili kontroly cudzincov, ktorí cestujú do krajiny, od začiatku pandémie Covidu-19, a to hlavne na letiskách v hlavnom meste a Cancúne, kam smeruje mnoho turistov za morom a pamiatkami z čias mayskej civilizácie.
"Situácia, ktorá sa na jednotlivých letiskách striedavo zlepšuje či zhoršuje, je zhruba od jesene 2022 obzvlášť závažná v Cancúne," uviedla vo vyhlásení pre ČTK česká konzulka. "Odhadujeme približne 30 prípadov za ČR," dodala. Podľa nej však údaj nemusí byť presný, pretože mexické úrady často zastupiteľské úrady o rozhodnutí niekoho nevpustiť neinformujú.
Podľa posledných údajov za január až október minulého roka, o ktorých informoval server Animal Politico, bol na letisku v hlavnom meste odmietnutý vstup 37 000 cestujúcim a v Cancúne 29 000 cestujúcim, čo je skoro rovnaký počet ako za celý rok 2021. Často išlo o občanov latinskoamerických štátov. Mexiko už roky čelí silným migračným tlakom, migranti sa cez neho chcú dostať do Spojených štátov.
Podľa Šubrovej má Mexiko výhradné právo rozhodnúť o tom, koho vpustí na svoje územie. Prípady, keď úrady zahraničným turistom zakážu vstup na mexické územie, zaznamenali aj ďalšie únijné štáty. Napríklad Bulharsko požiadalo Mexiko oficiálne o vysvetlenie postupu úradov na konci januára, keď v Cancúne polícia zamietla vstup do krajiny desiatkam turistov z tejto európskej krajiny. Problémy so vstupom do krajiny mali aj turisti, ktorí pricestovali v rámci zájazdu.
České veľvyslanectvo podalo u mexického ministerstva zahraničia proti postupu úradov verbálny protest. "To, čo považujeme za problematické a o čom už mnoho mesiacov rokujeme s mexickou stranou spolu s ďalšími štátmi EÚ i delegáciou EÚ v Mexiku, je spôsob, akým je s danými občanmi EÚ počas procesu zaobchádzané," uviedla Šubrová. Podľa nej je bežnou praxou, že turistom, ktorým nie je umožnený vstup na mexické územie, polícia zabaví osobné veci vrátane dokladov a liekov a neumožňuje dotknutému kontaktovať konzulát ani svojich blízkych. Detencia môže trvať aj niekoľko dní.
"Všetky konzuláty majú rovnakú skúsenosť s komunikáciou s cudzineckou letiskovou políciou - ak sa pokúsia telefonicky spojiť, hovor nie je prijatý, prípadne je okamžite zo strany príslušného mexického agenta ukončený," uviedla Šubrová. Mexická cudzinecká polícia zahraničným zastupiteľstvám oznámila, že iba prísnejšie vymáha platné právne predpisy. Pri kontrole musí turista preukázať účel svojej cesty aj to, že má dostatok financií.
Česká ambasáda preto odporúča ľuďom, ktorí sa chystajú vydať do Mexika, aby mali pripravenú dokumentáciu v španielčine. Ide napríklad o rezerváciu pobytu, rezerváciu vozidla, ak sa počíta s presunmi, doklady o financiách či v prípade pracovných ciest pozývací list od miestnej firmy. Turista by mal byť tiež schopný preukázať "základné znalosti pamiatok či miest, ktoré mieni navštíviť". České veľvyslanectvo na svojich stránkach zverejnilo odporúčania ľuďom, ktorí sa chystajú letieť do Mexika.